Faktograf morao objaviti ispravak o Laucu jer su ga nazvali ‘diskreditirani znanstvenik’

Lauc, ispravak
Foto: snimka zaslona

Gordan Lauc zatražio je ispravak teksta od Faktografa koji ga je opisao kao “diskreditiranog znanstvenika”, a dobio je čak rečenicu ispravka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak se i Faktografu omakne da ponekad objavi istinu. Samo im treba malo priprijetiti… Je da su izabrali najmanji font koji su mogli, no od njih je teško očekivati više… Slobodna Dalmacija je objavila opširniji ispravak, poveznica je u mojoj prošloj objavi”, napisao je Lauc na Facebook profilu.

Lauc je često na meti posebno mainstream medija zbog svojih stavova o Covid mjerama s kojima se nije slagao, a zbog toga ima i “neraščišćenih” računa s Faktografom. Lauc je prije nekoliko dana poslao Faktografu zahtjev za ispravkom netočne informacije. Faktograf je naime u svom članku “Covid-19 je u Hrvatskoj ubio više od 18 tisuća ljudi. Kako je do toga došlo?” od 19. svibnja 2023. napisao da je Lauc “diskreditirani znanstvenik”.

Faktograf je ispravak objavio u jednoj rečenici i napisao: “Gordan Lauc nije diskreditirani znanstvenik, već je jedan od najuglednijih i najuspješnijih znanstvenika u Hrvatskoj”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Slobodna Dalmacija objavila ispravak

Kako je i Lauc naveo u objavi, ispravak je tražio i od Slobodne Dalmacije, budući da su oni prenijeli Faktografov tekst. No oni su ipak prenijeli opširniju reakciju.

>Dr. Gordan Lauc: Sramota je bilo prisiljavati preboljele na cijepljenje, Lancet potvrdio da imaju odličnu zaštitu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tvrdnja da sam ja ‘diskreditirani znanstvenik’ je činjenično netočna i narušava moj ugled i dostojanstvo (radi se o kleveti). Molim Vas da zbog istinitog informiranja javnosti (ali uvažavajući i Zakon o medijima) na istom mjestu objavite i moj odgovor.

Profesor Gordan Lauc nije ‘diskreditirani znanstvenik’, već je jedan od najuglednijih znanstvenika u Hrvatskoj. Gordan Lauc je redoviti profesor u trajnom zvanju na Sveučilištu u Zagrebu, te gostujući profesor na više sveučilišta u svijetu.

Voditelj je nacionalnog Znanstvenog centra izvrsnosti u personaliziranoj brizi o zdravlju, te Centra kompetencija u molekularnoj dijagnostici. Neovisna analiza koju je za Ministarstvo znanosti i obrazovanja provela Svjetska banka rangiralo je njegov privatni znanstveni institut Genos kao najbolji u Hrvatskoj prema više kriterija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor Lauc voditelj je više velikih međunarodnih projekata, uključujući i najprestižniji projekt Europskog istraživačkog vijeća, ‘ERC Synergy’. Svoja istraživanja redovito objavljuje u prestižnim međunarodnim znanstvenim časopisima i njegov znanstveni ugled kako u Hrvatskoj, tako i u svijetu nitko nikada nije niti pokušao osporiti.

Zbog njegovih neospornih kompetencija u području personalizirane medicine, imunologije i epidemiologije, Vlada RH imenovala ga je u Znanstveni savjet za COVID-19 u kojem je odigrao značajnu ulogu u sprječavanju lobista industrije pandemije da i u Hrvatskoj uvedu lockdown, spriječe otvaranje škola i uvedu obavezno cijepljenje”, navodi se u reakciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.