Majke i majčinstvo se slavilo još u drevnoj Grčkoj i Rimskom Carstvu, iako se Majčin dan kakvog danas poznajemo po zemljama Zapada proširio tijekom 20. stoljeća. Navodno korijeni tog dana potječu iz engleskih i američkih ženskih pokreta, jer je Anna Maria Reeves Jarvis još 1865. organizirala Sastanke majčinog dana, na kojem su majke mogle izmjenjivati ideje o aktualnim pitanjima. No prvi pravi pravi Majčin dan proslavljen je 1908., tri godine nakon što je kći gorespomenute gospođe Jarvis, pokrenula inicijativu za tim danom, nakon smrti svoje majke.
Vratimo se sad na početak. Dakle, Majčin dan je u početku predstavljao okupljanje majki koje su, kao što je rečeno: izmjenjivale ideje o aktualnim pitanjima. Budući da su to žene koje su i inače bile aktivne u borbi za ravnopravnost i ženska prava, vrlo je vjerojatno da su se i inače sastajale kako bi raspravljale o tim “aktualnim temama”, tako da nije teško za pretpostaviti da su ovaj dan provodile u malo “ležernijem tonu”. Ako malo razmislimo, nije nu čudno da su odabrale baš nedjelju za druženje, jer je to dan kad većina žena ima pune ruke posla inače, iako bi trebao biti dan za odmor. Obično bi se na taj “dan odmora” očekivala raskošna trpeza i neizostavni kolač, a nerijetko su dolazili i gosti, pa je trebalo na stol postaviti najfiniji porculanski servis za jelo, koji je trebao biti kristalno čist. Ako malo razmislite, to se ne razlikuje mnogo od ručkova kakve su pripremale naše majke i bake, iako se danas tradicija lagano razvodnila i čak i ako se okupi veća obitelj, radi se manje “strke” oko svega.
U svakom slučaju, osoba koja je stajala na prvoj fronti svih tih priprema bila je, a tko drugi nego: majka. Stoga ne čudi da je upravo ona željela poslijepodne odvojiti nekoliko sati mira za druženje s prijateljicama s kojima je mogla u miru raspravljati o istim “mukama”, vjerojatno uz čašicu sherryja ili nekog drugog likera pomoću kojeg je osmijeh brže dolazio na lice.
Suvremeno majčinstvo
Iako nema smisla da počnemo nabrajati sva prava koje su žene u međuvremenu stekle, majčinstvo je jedna od rijetkih “stavki” koja se gotovo uopće nije mijenjala tijekom stoljeća. Djeca i majke dijele jednaku povezanost od pamtivijeka, i to je veza na koju nikakvi trendovi, politike, gospodarske situacije ni društvene promjene ne mogu utjecati. Ako ste mama, znate o čemu pričamo. Od prvog trenutka zaljubljenosti kad saznate da u vama kuca još jedno srce (ili više njih), do porođaja kad mislite da će vam srce puknuti od silne ljubavi koje osjetite za tog malog anđela i koja se nikad ne ugasi. Sa svakim novim članom obitelji, ljubav se množi, a ne dijeli, i nema toga što majke, li barem većina njih, ne bi učinile za svoju djecu.
Tako će mamu u u istoj mjeri razveseliti crtež nje kojeg joj je nacrtalo trogodišnje dijete (na kojem izgleda kao velika crvena kugla), kao i bombonijera koju joj na ovaj poseban dan donese starije dijete (premda ga je na kupovinu istog vjerojatno natjerao tata, koji je za činjenicu da je Majčin dan saznao sasvim slučajno pola sata ranije na radiju).
Čak i ako “samo” dobije veliku čokoladnu pusu od dvogodišnjaka ili zagrljaj od tinejdžera, bit će sretna… No, kad bi mogla birati, vjerojatno bi se i ona ipak u nekom trenutku povukla s prijateljicama da raspravljaju o “aktualnim temama”. Ali danas se tek na meniju nipošto ne bi našle političke teme, jer njih ionako imamo i više nego dovoljno svugdje oko nas. Ne, dovoljno bi bilo uloviti sat-dva za druženje s drugim ženama koje danas u istoj mjeri pokušavaju spojiti karijeru i majčinstvo, boljku suvremenog doba, zbog čega se mnoge osjećaju razapeto i kao da uvijek jedno od toga pati.
Pa ipak, djeca danas puno više pričaju s majkama i one su puno više uključene u život svoje djece nego prije recimo 70-80 godina ili više godina. Ako možete zamisliti da je u ono vrijeme, negdje na selu, nakon cjelodnevnog kuhanja, pranja, okopavanja vrta i bavljenja domaćim životinjama, majka sjedala uz petero ili više djece za kuhinjski stol kako bi zajedno pisali zadaću iz hrvatskog – možemo reći samo: svaka čast na maštovitosti!
Razlika je u tome što onda majke vjerojatno nisu razbijale glavu s mislima posvećuju li dovoljno vremena svojoj djeci, jer je život jednostavno bio takav. S te strane, trebale bismo se danas djelomično ugledati na njih. Svaka majka prirodno daje sve od sebe za djecu, i ne isplati se razbijati glavu time što smo trebale, nego što sad možemo učiniti kako bismo ih odgojile i postavile na noge.
Danas je dan kad nam se odaje priznanje za sve što činimo, a to još uvijek, u najvećem broju slučajeva, znači da vodimo većinu brige o djeci i kućanstvu. Ako vam djeca nisu gola ni bosa, ako su sita i ako vam je kuća u jednom komadu (čak i ako nitko nije obrisao prašinu s televizora) – na dobrom ste putu. Neka vas danas, malo za promjenu, oni maze i paze. Odite negdje na ručak (ako si to možete priuštiti) ili dozvolite drugima da kuhaju za vas.
Danas je vaš dan, a premda je lijepo provoditi slobodno vrijeme s obitelji, to što ste majka ne znači ne trebate odvojiti i neko vrijeme za sebe, dapače, stoga nakon što za nagradu dobijete pusa i zagrljaja koliko ih male ruke budu spremne dati, slobodno se nađite na kavi ili čaju s prijateljicama. A, vjerujte, svi će vas se samo još više zaželjeti kad se vratite doma, koliko god kratko izbivali. Jer, samo je jedna mama.
Izvor: Narod.hr
Photo: GrantKingsleyWarner
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.