Vjenceslava Novaka su nazivali i hrvatskim Balzacom jer je čestu temu Balzacovih romana – ustajalost provincijskih gradova i gradića – u usporedbi s Parizom, Novak uspješno prikazao u svojem Senju do kojega dopire odjek zagrebačkih zbivanja.
Na današnji dan 1859. rodio se veliki hrvatski pisac Senjanin Vjenceslav Novak, romanopisac, novelist i publicist.
Novakov otac Josip (Josephus) podrijetlom je bio Čeh. Doselio je u Senj gdje se bavio trgovinom. Majka Ivka (Johana) podrijelom je iz Bavarske. Otac je namjeravao usmjeriti svojega sina u trgovinu, ali sin nije ispunio očevu želju – postao je, najprije učitelj, zatim profesor glazbe.
Vjenceslav Novak veliki je hrvatski književnik, koji je samo u četrdeset i šest godina života napisao sedam romana i gotovo trideset pripovijedaka. Stvarao je u vrijeme realizma, književnoga razdoblja u kojem pisci daju potpunu sliku stvarnosti, prikazujući svijet onakvim kakav jest.
Antun Barac kaže njegova je književna proizvodnja u svojoj širini najbolji dokument o hrvatskom narodnom i društvenom životu pri kraju 19. stoljeća i na početku 20. stoljeća.
Pravu književnu afirmaciju postigao je pripovijestima, a posebno romanima koje je pisao u realističnome književnom stilu. Teme pripovjedaka Vjenceslava Novaka vezane su uz njegov rodni kraj Senj i Podgorje, kao u Podgorskim pripovijetkama ili Pod Nehajem.
On je otkrivao nova područja života i književnih poticaja te je prvi u hrvatsku literaturu unio socijalne teme vezane uz velegradski život. Tako njegove pripovijesti “U glib”, “Nezasitnost i bijeda”, “Iz velegradskog podzemlja” slikaju život gradske sirotinje i siromašnih učenika.
U romanu “Posljednji Stipančići” majstorski je oslikao sudbinu i propadanje pojedinih osoba i cijelih obitelji iz zabačenih, malih primorskih mjesta.
Novaka su nazivali i hrvatskim Balzacom jer je čestu temu Balzacovih romana, ustajalost provincijskih gradova i gradića, u usporedbi s Parizom, Novak uspjelo prikazao u svojem Senju do kojega dopire odjek zagrebačkih zbivanja.