Godine 1969. trojica studenata i više drugih osoba, od kojih je najpoznatiji Jan Palach (20), izvršila su javna samozapaljenja kao protest protiv zla komunizma i sovjetske intervencije protiv Praškog proljeća.
Mladi Česi dragovoljno umirali za slobodu svoje zemlje – cijeli Prag na sprovodu Jana Palacha:
Na današnji dan 1969. godine u Pragu se spalio češki student Jan Palach u znak prosvjeda protiv ruske (sovjetske) komunističke intervencije u toj zemlji.
Tog prohladnog, sumornog četvrtka, 16. siječnja 1969. godine, točno u 14.25 sati, u središtu Praga, na Václavskim náměstíma, planula je ljudska buktinja. Prilika obavijena plamenom preskočila je ogradu, potrčala preko ceste i zaputila se prema spomeniku svetoga Václava, ali se usput saplela i to je omogućilo nekolicini prolaznika da svojim kaputima ugase vatru.
Iako teško ozlijeđen, mladić je uspio ljudima oko sebe reći kako nije samoubojica, te da je taj njegov čin protest protiv stanja u zemlji i da je u torbi na mjestu gdje se zapalio ostavio pismo u kojem sve objašnjava. Preko 85% njegova tijela bilo je prekriveno teškim opeklinama i spasa nije bilo.
Sve do smrti, sljedeća tri dana, strašno je trpio, ali nije htio primiti nikakva sredstva za ublažavanje bolova, kako bi bio pri punoj svijesti i objasnio motive koji su ga naveli na tako radikalan postupak.
Grobnica Jana Palacha – mjesto koje i danas hodočaste slobodarski Česi
Photo: wikimedia.commons.org
“Boli me, ali zlu se moramo suprotstaviti”
Mjesec dana kasnije drugi student – Jan Zajic spalio se na istom mjestu, na praškom trgu sv. Vjenceslava, a slijedio ih je i treći student – Evžen Plocek u travnju te godine.
Pet mjeseci prije, trupe SSSR-a, Bugarske, Poljske, Istočne Njemačke i Mađarske okupirale su Čehoslovačku i tako zgazili reformsku struju Alexandera Dubčeka koja je tražila liberalizaciju tadašnjeg komunističkog sustava. U invaziji je odbila sudjelovati jedino Rumunjska – iako članica Varšavskog pakta.
Grafiti u čast čeških mučenika i boraca protiv zla komunizma
Photo:wikimedia.commons.org
U Čehoslovačku je ušlo između 5 i 7 tisuća sovjetskih tenkova i 200 do 600 tisuća vojnika, pod izlikom da su čehoslovački komunisti zatražili “bratsku pomoć protiv kontra-revolucije” i pri tomu je poginulo više od 100 ljudi.
Jan Palach je prvo pokopan na praškom groblju Olšanyju i grob mu je postao mjesto hodočašća. Zato ga je 1973. policija potajno ekshumirala, kremirala i pepeo pokopala u Všetatyju.
Nakon pada komunizma Palachov pepeo vraćen je u praški grob, koji mnogi Česi pohode svakog 16. siječnja.
Sprovod Jana Palacha
Photo: wikimedia.commons.org
Tekst se nastavlja ispod oglasa