Site icon narod.hr

20. ožujka blaženi Mauricije Csák – dominikanac u temeljima Mađarske koja je danas na braniku kršćanstva Europe

Foto: GiMa38, wikimedia commons

Danas je Mađarska, građenima na temeljima ljudi kao blaženi Csák, zemlja koja se ne stidi svojih kršćanskih korijena, i koja je zajedno s Poljskom u prvim redovima borbe za očuvanje kršćanske kulture, kao i prava sudjelovanja vjernika u javnom životu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove dvije zemlje, Poljska i Mađarska, su zajedno s Hrvatskom činile  Antemurale Christianitatis (Predziđe kršćanstva), naslov koji je papa Leon X. dao Hrvatskoj godine 1519. u pismu banu Petru Berislaviću. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je danas u Hrvatskoj ostalo od tog časnog imena kod naših političara i javnih djelatnika, u odnosu na Mađarsku i Poljsku?

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Blaženi Mauricije (Móric) Csák (Boldog Csák Móric), poznat i kao frater Mauritius i Maurizio d’Ungheria, mađarski svećenik, redovnik dominikanac, rođen je oko 1280. u Ugodu (županija Veszprém, sjeverozapadna Mađarska), u bogatoj plemićkoj obitelji kraljevske krvi, kao sin grofa Demetera Csáka.

Nježan i senzbilan dječak, od malih nogu rado je čitao i slušao o životima svetaca, predvodio obiteljske molitve i želio postati svećenik. Najradije je boravio u dvorskoj kapelici. Oženio je oko 1301. Katarinu (Katalin), kćerku palatina Amadéa Abe (Aba Amadé), ali je taj brak bio kratkog vijeka. Već nakon tri godine bračni drugovi su se dogovorili da će se povući u dva dominikanska samostana na otoku svete Margarete u Budimu, muški i ženski. Ljutiti Katalinin otac, palatin Aba, izvukao je svoga zeta iz samostana i htio ga na silu učiniti upraviteljem svojih dobara, no to je bilo uzalud. Zbog toga je Ladislav, guverner Budima, Mórica dao zatvoriti. Nakon šest mjeseci Móric se oslobodio zatvora i opet pošao dominikancima. Oni su ga poslali u svoj samostan u Bolognu. Tamo je boravio tri godine, završio studije, primio solidnu redovničku formaciju, a kad je bio zaređen za svećenika, vratio se u svoju domovinu Ugarsku.

Móric je u dominikanskom redu razvio značajnu djelatnost i ostavio dubok trag u mnogim ugarskim samostanima. Mirotvorac, naročitu pobožnost gajio je prema Presvetom sakramentu i bio glasovit po svojoj brizi za siromahe. Posjedovo je dar proroštva i pripisuju mu se mnoga čudesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preminuo je na današnji dan, 20. ožujka 1336, u samostanu u Győru (županija Győr-Moson-Sopron, sjeverozapadna Mađarska), a tamo je i pokopan. U glasovitoj crkvi Santa Maria Novella u Firenci nalazi se vrijedna slika iz XIV. stoljeća, autora Andree di Bonaiuta, na kojoj se pored ostalih dominikanskih svetaca i velikana nalazi i blaženi Móric Csák.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version