Više od 12.000 Puratićevih Power Blockova, naprava koje su omogućile brže i lakše izvlačenje mreže (vitlo), nalazi se danas na tunolovcima i koćaricama diljem svjetskih mora čineći ribarsku industriju mnogo efikasnijom i profitabilnijom nego prije izuma ovog nama nepoznatog Hrvata.
Na današnji dan 1904. u Sumartinu na otoku Braču, rodio se Mario Puratić. Sudbina dječaka rođenog u obitelji dugogodišnjih ribara samo je naizgled bila izvjesna. “Kada si u potrazi za bajkom svoga života”, rekao je jednom američki pisac Art Buchwald, “svaki čovjek ima razdaljinu koja mu je suđena.” Mariova je sudbina bila da preplovi ocean i zauvijek promijeni svijet ribarstva.
Kao i svaki Hrvat sa obala Jadranskog mora, Puratić je bio zaljubljen u more i lov ribe. Tako po dolasku među Hrvate San Pedra radi kao ribar na tunolovcima i koćaricama. Kako bi olakšao posao sebi i drugim ribarima, Puratić konstruira napravu koja će ubrzo postati poznata pod nazivom Power Block.
U početku je to bila velika ručka na aluminijskom kućištu i s gumenim koloturom kao centralnim rotacijskim elementom.
Iako je prototip radio besprijekorno, izgledalo je kako za njega nije nitko zainteresiran. Prvi interes pokazuje Marco, konstrukcijska i dizajnerska kompanija iz Seattlea, koja u Puratićevu prototipu prepoznaje potencijal. Godina je 1955. Inženjeri kompanije Marco bacaju se na posao i razvijaju njegovu zamisao nakon čega dani teškoga ribarenja zauvijek postaju prošlost.
Do 1960. godine većina ribarskih plovila ima ugrađen Power Block. Revolucija u ribarstvu je započela, a Puratićev koloturnik povećao je izlov ribe tri puta.
Od Filipina do Perua taj jednostavan i nadasve praktičan izum prigrlili su ribari cijeloga svijeta. Nekada mukotrpno ribarenje postalo je jednostavno, morski psi nisu stizali kidati mreže jer je brzina izvlačenja velika.
Patentni ured u Sjedinjenim Američkim Državama Mariu Puratiću 1975. dodjeljuje povelju i posebno priznanje za njegov pronalazak nazvavši ga revolucionarnim preokretom u svjetskom ribolovu.
Zahvaljujući upravo Power Blocku kalifornijska je flota tunolovaca izašla iz ekonomske propasti do koje su je na sam rub egzistencije doveli visoki troškovi rada i zastarjele metode ribarenja.