Site icon narod.hr

4. prosinca 1991. Komletnici – kako je ubijen heroj Stojan Vujnović-Srbin i srušeno sjedište HOS-a u Vinkovcima?

Foto: fah

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kroz slavnu bojnu HOS-a iz Vinkovaca, koja je djelovala na bojištu Jarmina – Nuštar – Mala Bosna (Vinkovci) – Otok – Komletinci – Vrbanja i pokrivala 40 kilometara bojišnice,  te neprestano bila pod topničkim napadima i udarima, prošlo je 1100 boraca: 38 ih je smrtno stradalo, a čak 298 pripadnika je ranjeno.

Gotovo svaki treći bojovnik HOS-a je stradao u tim teškim borbama na vinkovačkom ratištu.

Na današnji dan, 4. prosinca 1991. zaustavljen je jedan od najsnažnijih tenkovskih napada bivše JNA i srpskih paravojnih postrojba na bosutskoj bojišnici u istočnoj Slavoniji. U srpskoj agresiji na istočnu Slavoniju na komletinačkoj bojišnici poginula su 44 branitelja i mještana Komletinaca.

Bitka za Komletince – velika pobjeda hrvatskih vojnika o kojoj se malo zna

Ovo je priča o hrabrosti hrvatskih branitelja Komletinaca i Istočne Slavonije, te HOS-ovcu Stojanu Vujnoviću Srbinu po kojem je posthumno II. bojna HOS-a iz Vinkovaca dobila svoje ime. Svi oni sudjelovali su u obrani Komletinaca, zajedno s bojovnicima iz 105. brigade iz Bjelovara, 83. samostalne bojne iz Zagreba i domaćim Hrvatima iz Komletinaca i okolnih mjesta.

Hrvatska braća zajedno s jednim velikim zajedničkim srcem obraniše Komletince i Slavoniju!

Događaj koji se dogodio na današnji dan malo je poznat hrvatskoj javnosti, kao i mnogi drugi iz prebogate povijesti Domovinskog rata. Taj događaj s pravom ubraja među one koji bi se mogli okarakterizirati jednom od prekretnica u Domovinskom ratu.

Tog 4. prosinca na području Komletinaca dogodio se silovit udar JNA koji je bio samo nastavak trodnevnog topničkog djelovanja. Branitelji Komletinaca su tada u samo nekoliko minuta imali devet poginulih i trojicu teško ranjenih boraca. Neprijatelj je u tim trenucima na dva pravca uspio probiti prvu crtu obrane i krenuti prema središtu sela, nakon čega su očekivali povlačenje, no bojovnici su na oba pravca krenuli u žestok protunapad koji srpski vojnici nisu očekivali. Uspjeli su odbaciti njihove snage i nanijeti Srbima znatne gubitke, što je nakon pada i tragedije Vukovara bilo pravo ohrabrenje za Komletince i Vinkovce.

O snazi i značenju udarca najbolje govori činjenica da nakon tog poraza neprijatelj više nije uspijevao proširiti okupirani teritorij u istočnoj Slavoniji.

 

Stojan Vujnović Srbin – tko je ubio heroja i srušio Stožer HOS-a u Vinkovcima?

Prva samostalna bojna HOS-a ustrojena je u prvoj polovici 1991. godine u Vinkovcima kao prva službeno organizirana bojna HOS-a u Hrvatskoj. Uz domicilne slavonske Hrvate, činili su je bojovnici iz svih krajeva Hrvatske i iz BiH.Kroz slavnu bojnu HOS-a, koja je djelovala na bojištu Jarmina – Nuštar – Mala Bosna – Otok – Komletinci – Vrbanja i pokrivala 40  ilometara bojišnice, koja je neprestano bila pod topničkim napadima i udarima, prošlo je 1100 boraca, 38 ih je smrtno stradalo, a 298 pripadnika je ranjeno.

Njihovo sjedište bilo je u tadašnjem Omladinskom domu gdje je u Domovinskom ratu bio Stožer HOS-a do misteriozne eksplozije u ožujku 1992. u kojoj je zgrada uništena, a stradali hrvatski vojnici HOS-a. Uzroci eksplozije nikada nisu otkriveni i nikada nije izvršena prava istraga o tom gogađaju. Poginuli su Darko Rušanac, Vlado Knežević i Ivica Bošnjak, dok je 11 pripadnika HOS-a ranjeno.

 

A jedan od najpoznatijih HOS-ovaca s područja Vinkovaca bio je Stojan Vujnović Srbin.

Na početku Domovinskog rata priključio se vinkovačkom HOS-u. Sudjelovao je mnogim borbama u oklici Vinkovaca (Komletinci, Mala Bosna,Nijemci) te je postao zapovjednik jednog od vodova vinkovačkog HOS-a.

Nakon potpisivanja Sarajevskog primirja (2. siječnja 1992.), sukobi u Hrvatskoj se privremeno smiruju, a Vujnović je, kao iskusan vojnik postavljen za zapovjednika II. bojne HOS-a Ante Paradžik, sa sjedištem u Domaljevcu (Bosanska Posavina). Pri tome mu je dodijeljen čin pukovnika. Bojna HOS-a se neslužbeno nalazila u sastavu 104. brigade HVO-a, ali je na bojištu djelovala samostalno.

Dana 11. rujna 1992. Vujnović je krenuo pokupiti suborce, izviđače koji su se vraćali sa izviđanja, i na cesti od Grebnica prema Lijeskovcu na njegovo vozilo je otvorena vatra iz tri pravca iz automatskih pušaka iz obližnjih rovova. Pukovnik HOS-a Vujnović je ubijen, a njegova suputnica Lenka Perić ranjena. Ni pet minuta poslije izviđači stižu i nalaze mrtvog Stojana, a Lenku ranjenu, dok je rov iz kojeg je pucano bio prazan.

Posthumno, želji pripadnika postrojbe, II. bojna “Ante Paradžik” promijenila je ime u II. bojna “Stojan Vujnović Srbin” – jedinica specijalne namjene. U prosincu 1992. postrojba je dobila i zasebnu oznaku na kojoj se nalazi Vujnovićev lik.

Godine 1993. bojna HOS-a “Stojan Vujnović Srbin” ukinuta je u veljači 1993. godine, a bojovnici prešli u sastav 104. HVO brigade.

Photo: Ratna oznaka II. bojne HOS-a Stojan Vujnović Srbin i službeni ratni grb slavne postrojbe HOS-a Hrvatske vojske koji danas neki koji su se sklonili od rata žele – ukinuti i zabraniti!

Ne dozvolimo tu sramotu radi žrtve ljudi koji su ginuli za slobodu Hrvata pod ovim slavnim znakom!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version