Site icon narod.hr

5. travnja 1921. Proštinska buna (Istra) – prvi antifašistički ustanak u Europi

Foto: Istrapedia

Hrvati se zaista s pravom mogu podičiti prvim antifašističkim ustankom u Europi!  No, to zasigurno nije komunistički ustanak 1941. kada su dotadašnji saveznici nacisti i komunisti krenuli u međusobni ideološki obračun, već buna istarskih Hrvata protiv talijanskog fašizma još 1921. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve to to se dogodilo još u ljeto 1921. u Raklju, hrvatskom mjestu u Istri, gdje je buknula Proštinska buna. Proština je područje zapadne obale Raškog kanala, što se pruža od Raklja, preko sela Krnice i općine Marčana, sve na domak pulskog aerodroma Valtura. Istodobno, s druge strane Raškog kanala leži Labin, gdje je u istom času počeo ustanak labinskih rudara, pa je uspostavljena tzv. Labinska Republika. Oba događaja uzrokovana su primjenom Rapallskog ugovora, kad je Italija zaposjela Istru pa je počeo teror fašističkih skvadrista, čemu su se oduprli seljaci i radnici Proštine i Labina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oružana buna na istočnoj obali Istre trajala je dva mjeseca, a vodio ju je pokojni dr. Ante Ciliga, istinski ljevičar koji se borio za pravo Hrvata svoju državu, a kojeg je Tito u dogovoru sa Staljinom eliminirao iz političkog života kao nacionalno osviještenog hrvatskog ljevičara. I to osobito zbog Ciligine knjige o SSSR-u „U zemlji velike laži“ gdje je tijekom boravka uhićen, interniran i mučen u komunističkim sovjetskim logorima pet godina.

Borba u Proštini i na Labinštini zaista je prvi antifašistički oružani ustanak u Europi. Uostalom, fašizam je tu i uveden, šest mjeseci ranije u Rijeci, gdje je Gabriele d’Annunzio kao fjumanski Duce (modernizacija naziva condottiere) vodio svoju nezavisnu državu, personalni režim koji je uveo sve fašističke rituale u ovaj hrvatski grad, uključujući rimski pozdrav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nažalost, u toj danas hrvatskoj Rijeci, i to u Hrvatskom narodnom kazalištu,  održavaju kazališne predstave s imenom tog fašističkog zločinca  „Cabaret D’Annunzio“. Ne bi to bilo toliko strašno, da iz istog grada (i drugdje) ne dolaze urlici i zahtjevi da se o određenim dijelovima hrvatske povijesti i osobama vezanim uz strahovite zločine nad hrvatskim narodom mora šutjeti.

Hrvatski narod je u 20. stoljeću pretrpio strahovite progone i ubijanja od svih monstruoznih režima tog „poganog stoljeća“: fašizma, nacizma i komunizma. Ovaj posljednji je odnio i najveće žrtve i bio poražen u Domovinskom ratu, a ovaj prvi je dobio svoj prvi udarac u Europi  u tadašnjoj Italiji baš od – ponosnih i slobodoljubivih Hrvata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version