Ponedjeljak, 19 svibnja, 2025
22.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Otvorena Šokačka kuća u Vajskoj uz pomoć Vukovarsko-srijemske županije: ‘Borimo se da naši Hrvati u Vojvodini ostvare što potpunija prava’

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U bačkom mjestu Vajska otvorena je u srijedu prva Šokačka kuća koju su mjesni Hrvati dobili zahvaljujući financijskoj dotaciji Vukovarsko-srijemske županije i posredovanju Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV).

Time je ostvaren dugogodišnji san Šokaca ovoga dijela Bačke, koji će u kući imati prostor za okupljanje, ali i prikaz svoje bogate tradicije, običaja i postignuća, izjavio je na otvorenju dopredsjednik HNV-a za Podunavlje Željko Pakledinac.

Kuća će biti u vlasništvu hrvatske udruge „Antun Sorgg“ koja je za dvije godine postojanja postala središte okupljanja oko 300 mjesnih Šokaca, ali i jedna od najaktivnijih udruga kulture Hrvata u Vojvodini i Srbiji.

“Mi se borimo da naši Hrvati u Vojvodini ostvare što potpunija prava kao što nam je stalo da ih imaju i Srbi u našoj županiji. Želimo na taj način biti poveznica između dvije države“, rekao je vukovarsko-srijemski župan Božo Galić otvarajući Šokačku kuću u Vajskoj.

Predsjednica HNV-a Jasna Vojnić navela je da je „Antun Sorgg“ tek osma udruga hrvatske zajednice u Srbiji koja ima svoj prostor.

“Od 54 aktivne udruge u Srbiji samo osam u svojemu vlasništvu ima neki prostor, a čak oko 25 posto ih nema pristupa bilo kakvom mjestu okupljanja. Zato je ovo veliki dan za našu zajednicu“, rekla je ona.

Otvorenju Šokačke kuće uz predstavnike Vukovarsko-srijemske županije prisustvovalo i HNV-a prisustvovao je i predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov.

Vajska je selo u Podunavlju uz srpsko-hrvatsku granicu koje ima oko 3.000 stanovnika.

Šokci

Šokci su hrvatska etnička skupina naseljena u Slavoniji, Srijemu, Baranji i Bačkoj, u granicama današnjih triju država Hrvatske, Madžarske i Srbije. Najveći dio Šokaca živi na prostoru istočne Slavonije i zapadnog Srijema (između Slavonskoga Broda, Đakova, Našica, Vinkovaca i Županje), a značajnija su njihova naselja smještena i sjevernije uz Dravu (Donji Miholjac i Valpovo), te u Bačkoj (Bač, Plavna, Mladenovo /Bukin/, Vajska, Sonta, Bački Brijeg, Bački Monoštor, Santovo) i Baranji (Mohač, Draž, Gajić, Duboševica, Topolje). Izdvojena skupina Šokaca živi u rumunjskom mjestu Rekašu, nedaleko od Temišvara, u koje su se doselili iz Babine Grede i okolice potkraj XVII. stoljeća, navodi enciklopedija.hr.

Osebujna tradicijska kultura i govor (štokavski ikavski), etnonim, kao i tradicijski načini gospodarenja (stočarstvo, ribarstvo i poljodjelstvo), zajednička vjerska pripadnost, uz znanje i vjerovanje u zajedničko podrijetlo, unatoč činjenici da već nekoliko stoljeća žive u inorodnom okružju, od matičnoga naroda razdvajani državnim granicama, glavni su čimbenici neprekinutoga osjećaja zajedništva i pripadanja šokačkoj skupini kao i hrvatskom narodu.

Hrvatski književnik i jezikoslovac Ante Sekulić smatra da su se “Šokci u Bačku i druge krajeve gdje žive doselili iz Bosne”. Sekulić ističe tezu Mije V. Batinića da su Šokci “Bača, Plavne, Bodjana i Vajske (kao i Bukina i Novog Sela) većinom s područja Donje Tuzle (Gradovrh), dok su oni u Santovu, Beregu, Sonti i Monoštoru iz istog područja kao i šokačka skupina u Baranji i Srijemu”. Po drugoj teoriji Šokci iz Sonte podrijetlom su iz Hercegovine, iz koje su se doselili predvođeni Sondom Vidakovićem, po čijem je imenu selo i dobilo naziv.

Iz BiH su se iseljavali zbog teških životnih uvjeta i pojačanog islamiziranja kršćana.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina/enciklopedija.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Vrijeme je za servis klima uređaja

Korisnici vrlo često kažu kako kada za vrijeme ljetnih vrućina pokrenu klimu, ona nije toliko učinkovita kao ranije, zrak se ne is...

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci