U Osijeku je u srijedu predstavljeno idejno kiparsko-arhitektonsko rješenje spomen-obilježja poginulome snimatelju Hrvatske radiotelevizije Žarku Kaiću, koje je odabrano prošlog tjedna među dvadesetak radova pristiglih nakon javnog poziva za dostavu prijedloga.
Idejno rješenje rad je arhitekata Bernarde Silov i Davora Silova te izvanredne profesorice na osječkoj Umjetničkoj akademiji Božice Dee Matasić. Za njega se jednoglasno odlučio ocjenjivački sud u kojem su bili Nikola Albaneže, Milan Bešlić, Nenad Fabijanić, Vlastimir Kusik, Vesna Kusin, Biserka Rauter-Plančić, Helena Sablić-Tomić, akademkinja Marija Ujević-Galetović te predsjednik Ive Šimat Banov.
“Motiv idejnog rješenja je kadar, televizijski okvir, koji je u jednoj dijagonali u odnosu na zadani prostor”, rekla je jedna od autorica Bernarda Silov, a Božica Dea Matasić je dodala kako su, osim što su se vodili idejom snimateljskog kadra, ujedno htjeli da rješenje ponudi i oblik slavoluka budući da će spomen-obilježje biti na jednom od ulaza u Osijek.
“Izabrali smo rješenje koje najsugestivnije izražava simboličke uvjete propisanog natječaja. U njemu su sadržani elementi koji su tražili da idejno rješenje treba uvažavati profesionalni rad Žarka Kaića, HRT-ova snimatelja poginulog u Domovinskome ratu. Ovo rješenje sažima upravo tu činjenicu i odražava ga likovno najeksplicitnije sa svojevrsnom simboličkom snagom”, istaknuo je voditelj projekta Milan Bešlić i dodao kako će autori odabranog rada biti nagrađeni s 35.000 kuna.
Ravnatelj HRT-a Goran Radman rekao je kako je to idejno rješenje respektabilan rad zahvaljujući kojemu je nestao njihov strah i strepnja o tome hoće li pronaći jednako kvalitetnu ideju nakon što su u kolovozu prošle godine na brdu Čukuru, u blizini Hrvatske Kostajnice, otkrili ‘Slomljeni pejzaž’, spomen-obilježje na mjestu pogibije snimatelja HRT-a Gordana Lederera.
“Mi ćemo dati sve od sebe da spomen-obilježje našem poginulom snimatelju Žarku Kaiću bude otkriveno na 25. obljetnicu njegove smrti, 28. kolovoza ove godine”, rekao je Radman i podsjetio kako žele obilježiti sva mjesta pogibije njihovih kolega u ratu jer to duguju njima, uspomeni na njih i njihovim obiteljima.
Žarko Kaić poginuo je 28. kolovoza 1991. snimajući prolazak tenkova kroz osječko naselje Brijest kod zloglasnoga vojnog poligona C, a ubijen je mecima iz vojnoga transportera.
Osječki gradonačelnik Ivan Vrkić izrazio je zadovoljstvo izabranim idejnim rješenjem, ističući kako će Osijek, u spomen na Žarka Kaića, na južnom ulazu dobiti jedinstveno umjetničko ostvarenje koje će “generacijama služiti kao istina o Domovinskom ratu”.
Izvor: Narod.hr/h
Photo: fah