Praznik rada tradicionalno je vrijeme kada se priprema roštilj na otvorenom. Prednosti roštilja i piknika su brojne. Prvo, neformalnost takvih susreta, jer sve je prirodno i spontano, nema kompliciranih jelovnika, višesatnog rada i umora od kuhanja. No, nije lako ispeći i napraviti meso na žaru koje će biti mekano i sočno, ali i dobro začinjeno…
Evo savjeta kako da to postignete
Priprema i začinjanje mesa – postoje dvije škole. Oni koji začine i sole prije pečenja i oni koji mažu meso dok je na roštilju, ali sole i papre tek kada ih izvade na tanjur. Piletina, puretina, janjetina, zatim pljeskavice i ćevapi bolji su ako se prije začine. Govedina i teletina (posebno jetrica) mnogo su mekši ukoliko se sole nakon pečenja, kada ih treba još malo prekriti (bilo poklopcem ili alu-folijom) i pustiti na toplom barem desetak minuta da omekšaju.
Najčešća greška pečenja na roštilju je u prvom redu – prepečeno meso, koje je onda tvrdo, suho i bezukusno. Govedina, teletina i janjetina, kada ih se prepeče doslovno su upropašteni. Ova vrsta mesa mora biti suho ružičasta u sredini! E, upravo u ovim bitnim nijansama vidi se majstorstvo onog koji peče na žaru – da zna napraviti pravu jačinu i količinu žerave, da zna postaviti meso na grill, da ga ne muči previše nabadanjem, stiskanjem i okretanjem i da zna kada ga treba ukloniti s vatre.
Prije nego što meso stavite na roštilj, ocijedite ga.
— Meso treba okrenuti kada s gornje strane počnu probijati sokovi. Vrsni majstori roštilja meso okreću samo jednom, no sve ovisi o jačini žara.
– Kada na rešetku stavljate ribu, povucite je nekoliko puta po rešetki kako se ne bi zalijepila. Riba se okreće samo jednom!
— Na roštilju možete peći razne vrste mesa ili povrća – krumpir, luk, gljive, rajčicu, patlidžan, kukuruz, a ako ste hrabriji, ispecite čak i voće. Uostalom, pa tko ne voli kriške kruha ispečene na roštilju, a ako ste im još dodali masnoću od pečenja ili naknadno koju kap maslinova ulja.
— Pripazite da prilikom pečenja na roštilju s mesa ili ribe ne kaplje masnoća. Sagorijevanjem te masnoće na žaru nastaje topao dim koji oblaže namirnicu štetnim spojevima.
— Ribu začinite lovorom, bosiljkom, češnjakom i peršinom, a piletinu, primjerice, limunovim sokom, te potom dodajte malo crvene paprike. Meso prije marinade namažite senfom.
— Povrće posolite nakon pečenja.
Svakako ne zaboravite uživati u druženju sa svojim najmilijima! I oprati suđe! Dobar tek!
Tekst se nastavlja ispod oglasa