Site icon narod.hr

Dr. Dražen Gorjanski: Ako se uvede, novi Zakon povećat će nered, nejednakost i nepravednost u zdravstvu

Dr. Dražen Gorjanski, kritizira pokušaj da se novim Prijedlogom zakona o zdravstvenoj zaštiti po hitnom postupku privatizira hrvatsko zdravstvo. U nastavcima donosimo njegove primjedbe i prijedloge jer se radi o Zakonu  čije će posljedice kad-tad  osjetiti svi građani Hrvatske, u trenutku kada zatrebaju neku uslugu iz domene zdravstvenog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prethodnim tekstovima, obrazložene su teme:. Po hitnom postupku namjerava se u potpunosti privatizirati zdravstvo i  Tržišni princip u zdravstvu ima negativne posljedice na pacjente (2)

A u ovom nastavku pročitajte o tome kako novi prijedlog Zakona povećava nered, nejednakost i nepravednost i ustraje na nedosljednosti u izgradnji zdravstva.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Povećava nered, nejednakost i nepravednost u zdravstvu

Sadašnje je stanje obilježeno neredom, nejednakošću i nepravednošću u zdravstvu koji proizlaze iz sljedećeg:

a) Različitim vlasništvom nad dijelovima zdravstvenoga sustava (bolnički je sustav u vlasništvu 22 županije, države, Grada Zagreb i privatnika; primarna je zaštita u vlasništvu domova zdravlja i više tisuća liječnika koncesionara; kućna je njega u vlasništvu desetina vlasnica kućnih njega, ortopedske kuće su u vlasništvu desetina privatnika…).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

b) Mnoge djelatnosti su u većinskom ili isključivom vlasništvu privatnika (PET CT, ortopedske kuće, kućne njege, fizikalne terapije u kući, barokomore…)

c) Miješanja javnoga i privatnoga koje uvijek završava iscrpljivanjem javnoga od strane privatnoga

d) Različitim načinima plaćanja (liječnici koncesionari u primarnoj u odnosu na liječnike domova zdravlja i bolničke liječnike, vlasnike privatnih ustanova u odnosu na njihove radnike i u odnosu na djelatnike u javnom zdravstvu) što stvara različite mogućnosti zarađivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

e) Razlikama u plaćama odnosno zaradama (vlasnici nekih zdravstvenih ustanova sa srednjom školom zbog nereda u zdravstvu i monopola toliko su se obogatili da kupuju dvorce, toplice i slično, dok vrhunski kirurzi u javnom zdravstvu imaju osnovnu plaću od koje mogu tek uredno živjeti).

Sve navedeno dovodi do nepravednih razlika i u načinima zarađivanja i visini zarada. Najviše zarađuju oni koji uopće ne sudjeluju u liječenju – vlasnici privatnih ustanova, a najmanje oni koji izravno liječe bolesnike – bolnički liječnici čija je plaća stalna i nepromjenjiva i nekoliko desetina puta manja od vlasnika privatnih ustanova.

Prijedlog: učiniti sustav cjelovitim i u što većoj mjeri neprofitno pribavljati ili proizvoditi medicinska dobra. Odijeliti javno od privatnog. Uvesti pravednost u plaćanju medicinskih djelatnika. Sve liječnike koji rade u zdravstvu plaćati na isti način primjereno njihovom značenju, radu i doprinosu boljitku zdravlja građana, a u skladu s drugim važnim zanimanjima (sucima, odvjetnicima…)

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Ustraje na nedosljednosti u izgradnji zdravstva

Novom Zakonu ništa ne smeta nedosljednost i sudaranje načela.

a) Nacionalni se plan razvoja bolnica temelji na zamisli o objedinjavanju svih bolnica u jedinstveni bolnički sustav (što je dobra i logična zamisao), ali se istovremeno primarna zaštita razbija na tisuće odvojenih i slabo ili nikako povezanih ambulanti. Stvaranje cjelovitih podsustava je dobro ili loše; ako je dobro onda je dobro i za bolnice i za primarnu zaštitu, ako nije dobro onda nije ni u jednom dijelu zdravstva.

b) Uvode se koncesije u cjelokupnu primarnu zaštitu (članak 146.), ali se isto brani u javnom zdravstvu, epidemiologiji, školskoj i adolescentnoj medicini, uzimanju, čuvanju, prenošenju i presađivanju stanica, tkiva i organa u svrhu liječenja, prikupljanju krvi i plazme za preradu te opskrbi krvlju i krvnim pripravcima (članak 161.). Ako je koncesija dobra onda je valja primijeniti u cijelom sustavu jer je dobra, ako nije onda nije ni u jednom dijelu sustava. Zašto je dobra u obiteljskoj medicini, ali nije dobra u školskoj medicini, epidemiologiji ili presađivanju organa?

c) Bolnička djelatnost može biti privatna u „bolnicama“[1] i specijalnim bolnicama, ali ne može u ljekarničkoj djelatnosti, djelatnosti kliničkoga bolničkoga centra, kliničke bolnice, klinike, opće bolnice, (članak 117) iako i jedne i druge na jednak način liječe bolesnike. Po čemu je to privatno dobro u bolnicama i specijalnim bolnicama, a bilo bi loše u klinikama ili općim bolnicama?

Prijedlog: dosljedno objediniti bolnički sustav, objediniti primarnu zaštitu te stvoriti uvjete za njihovu bolju suradnju. Objedinjavanje i međusobna suradnja biti će znatno lakši ako sve jedinice (bolnice, ambulante primarne) budu radile na neprofitnim načelima što za sobom povlači odvajanje privatnoga iz javnoga zdravstva.

[1] Još se ne zna što taj pojam (za razliku od „Opće bolnice“) znači, jer ovim zakonom nije određen

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version