Site icon narod.hr

Vrček: Ovogodišnja dodjela Nobelove nagrade u službi političke i medicinske agende

ekologija

Foto: pharma.unizg.hr

Ovogodišnja Nobelova nagrada iz medicine dodijeljena je znanstvenicima Katalin Karikó i Drewu Weissmanu, koji su zajedno sudjelovali u razvoju mRNK cjepiva. Iako su u tom poslu sudjelovali mnogi, pa i mnogo važniji i poznatiji istraživači, kraljevsku će obitelj u Stockholmu upoznati samo dvoje sretnika, piše Valerije Vrček za Glas Koncila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vakcinacijski aparthejd

Među onima koji su se mogli nadati zlatnoj medalji svakako je turski bračni par Ugur Sahin i Özlem Türeci, vlasnici kompanije BioNTech, koja je na tržište emitirala milijarde doza mRNK cjepiva. Međutim, još prije dvije godine pokrenute su inicijative i otvorena pisma protiv njihove nominacije za Nobelovu nagradu (npr. organizacija »The People’s Vaccine«) jer ih, zbog financijskoga egoizma, smatraju vakcinacijskim aparthejdom.

Zamršena povijest otkrića

U znanstvenom je smislu još zaslužniji za otkriće mRNK cjepiva Robert Malone. On je 1987. godine napravio ključni eksperiment: pomiješao je lančaste molekule glasničke RNK s lipidnim kapljicama, a nakon »masnoga obroka« ljudske su stanice počele proizvoditi proteine upravo prema uputama skrivenima u mRNK. Njegovo je ime na prvim patentima i njegovim imenom započinje inauguracijski tekst u časopisu »Nature« – o zamršenoj povijesti mRNK cjepiva (Nature 2021, 597, 318).

>Vrček: Oblačno s plastikom – mikroplastika je postala dio vremenske prognoze

No tijekom pandemije koronavirusa Malone je postao enfant terrible, neposlušan znanstvenik, koji je mRNK cjepivo prozvao robom s grješkom. Zbog kritike politike cijepljenja dobio je etiketu persona non grata te je isključen iz javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednim udarcem dvije muhe

Dodjelom Nobelove nagrade Katalin Karikó i Drewu Weissmanu švedsko se povjerenstvo riješilo turskoga bračnoga para i njihove »snage koja znanost pretvara u opstanak« (www.biontech.com). No, još važnije, nominacijom malih igrača riješili su se mnogo boljega kandidata – Roberta Malonea. Taj trn u oku javnozdravstvenih politika nije bio politički korektan pa je njegov fundamentalni doprinos otkrićima zanemaren. Možda je kažnjen i stoga što je dobro znao za Ahilovu petu mRNK cjepiva: proizvodnja proteina šiljka u organizmu cijepljene osobe traje predugo, što je razlog za mnoge, pa i fatalne posljedice.

Cjepivo i lobotomija

Krivci za povećanu stabilnost mRNK molekule i njezina produljena (i štetna) djelovanja upravo su dobitnici ovogodišnje Nobelove nagrade. Oni su molekulskim modifikacijama kemijsku i genetsku šifru »U« (uridin) pretvorili u »Ř« (pseudouridin). I eto Nobelove nagrade! David Livermore, profesor medicinske mikrobiologije sa sveučilišta »East Anglia«, upozorava da bi s vremenom proslava otkrića mRNK cjepiva mogla biti pretvorena u debakl, nalik lobotomiji, koja je predložena kao terapija za psihijatrijske bolesti. Za otkriće i kontroverznu primjenu lobotomije Egas Moniz je dobio, naravno, Nobelovu nagradu za medicinu (1949. g.).

Nagrada agende

Nije, dakle, isključeno da je ovogodišnja dodjela Nobelove nagrade u službi agende, političke i medicinske. Olle Kämpe, potpredsjednik Nobelova odbora, izjavio je nedavno za medije da »se nada da će ta nagrada pomoći u borbi protiv antivakserskih stajališta« te dodao da »svi znamo da je cjepivo sigurno i učinkovito«. Drugim riječima, ako je Barack Obama dobio Nobelovu nagradu za mir(!), a Bob Dylan za književnost(!), moguće je da Karikó i Weissman osvoje medalju za medicinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Egzekutori i odmetnici

Njihov istraživački rad nije upitan niti su bezvrijedne njihove objavljene studije. U području kemije, fizike i medicine nema loših znanstvenika koji se kite medaljom s ugraviranim likom Alfreda Nobela. Ipak čini se, ili je očito, da je Karikó bila samo karika u lancu otkrića koja su dovela do komercijalizacije mRNK cjepiva. Njezin je izbor opterećen političkim i ideološkim motivima, nalikuje na pranje ruku i na udarac šakom o stol. Ona i Weissman sigurno nisu najbolji, a među kolateralnim su žrtvama turski egzekutori na tržištu zdravlja i odmetnik Robert Malone.

O autoru

* Prof. dr sc. Valerije Vrček je član Hrvatskog kemijskog društva i Humboldtov stipendist. Dobitnik je brojnih priznanja, a među njima i Hrvatske akademije znanosti i kulture te Ministarstva znanosti RH za izvrsnost u objavljivanju znanstvenih radova. Prof. dr. sc. Valerije Vrček je predstojnik Zavoda za organsku kemiju, a bogatu znanstvenu karijeru izgradio je na američkom Sveučilištu Yale i Florida State University, njemačkom Sveučilištu u Ulmu i Ludwig – Maximilians Universitateu u Münchenu te Tehničkom sveučilištu u Chemnitzu, kao i Sveučilištu A Coruna, u španjolskoj Galiciji.

** Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version