Odbor Vijeća Europe odbacio izvješće o surogatstvu!

Izvješće o surogatstvu odbačeno je danas s 16 glasova protiv i 15 glasova za na sjednici Odbora za socijalna pitanja, zdravstvo i održivi razvoj Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, javlja Europski centar za pravo i pravdu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica da je Izvješće odbačeno sa samo jednim glasom razlike potvrđuje jačinu struje koja zagovara ozakonjenje surogatstva – moderni oblik trgovine ljudima i iskorištavanje žena i djece – unutar europskih institucija, iako je ono ilegalno u većini država članica EU te mu se protive i Europski parlament i udruge civilnog društva, koje su prosvjedovale uoči današnje sjednice Odbora tražeći zabranu surogatstva. Izvjestiteljica Petra De Sutter, u sukobu interesa jer se profesionalno bavila surogatstvom, također je promovirala “altruistično”, nekomercijalno surogatstvo”, koje je samo ljepši, “marketinški” naziv za populariziranje surogatstva Europljanima.

Udruga U ime obitelji pozvala je pismom sve članove Odbora da odbace sporno Izvješće upravo jer je nastalo na temelju sukoba interesa te je istaknula da bi njegovo izglasavanje “ozbiljno narušilo povjerenje građana u Parlamentarnu skupštinu Vijeća Europe i njene članove, jer bi ignoriranjem očitog sukoba interesa članovi Odbora potvrdili sukob interesa gospođe De Sutter prihvatljivim“. U ime obitelji je pozvala zastupnike da ne dopuste da surogatstvo bude podržano na bilo koji način, već da bude zabranjeno kao u nedavnoj Rezoluciji Europskog parlamenta, koji je “osuđuje praksu surogatstva koja potkopava ljudsko dostojanstvo žene jer se njezino tijelo i njegove reproduktivne funkcije koriste kao roba; [te] smatra da praksu gestacijskog surogatstva koja uključuje reprodukcijsko iskorištavanje i korištenje ljudskog tijela za financijske i druge dobitke, osobito kod ranjivih žena iz zemalja u razvoju, treba zabraniti te se njome treba hitno pozabaviti u okviru instrumenata ljudskih prava”(članak 115.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.