Portugal pred ozakonjenjem surogatstva!

Beautiful large Portuguese flag waving in the wind against a blue background in Lisbon, Portugal

Portugalski parlament je 13. svibnja 2016. odobrio altruistično surogatstvo. Zastupnici lijevo-liberalnog bloka i nekolko zastupnika desnog centra, glasali su za značajne izmjene Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji (MPO), koje će uskoro stupiti na snagu, ukoliko portugalski predsjednik ne uloži veto. Promjene Zakona:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopuštaju svakoj ženi pristup MPO-u, bez obzira na njezin osobni status, ‘spolnu orijentaciju’ ili dijagnozu plodnosti. Trenutno samo muško-ženski parovi sa zdravstvenim problemima imaju pristup MPO-u;

Dopuštaju uništenje embrija nakon 3 ili 6 godina ako za njih ne postoji nikakav roditeljski ili znanstveno-istraživački projekt. Za ovu izmjenu u zakonu nije ponuđeno nikakvo objašnjenje.

Dopuštaju altruistično surogatstvo u slučaju žena koje nemaju maternicu, imaju maternično stanje koje čini trudnoću nemogućom ili u “ostalim opravdanim situacijama”. Ovaj je prijedlog odbačen od strane parlamentarne Komisije za zdravstvo, koja je raspravljala o ovoj temi, ali je unatoč tome odobren od strane parlamenta, ignorirajući zabrinutost Komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U portugalskom društvu nije bilo nikakve javne debate, obzirom da su rasprave bile ograničene na parlamentarne urede. Tijekom rasprave nisu ispravno uzeti u obzir najbolji interesi djeteta, koje, budući da je ranjivo, mora biti posebno zaštićeno. Ni prava i dostojanstvo žene i majke nisu uzeta u obzir.

Grupa studenata i mladih profesionalaca pokrenuli su inicijativu prema predsjedniku Portugala da unutar svojih ustavnih ovlasti stavi veto na zakon kako bi omogućio javnu raspravu i stvorio konsenzus.

U Hrvatskoj civilne udruge Roda i Beta, kao i Građanska inicijativa osoba koje se bore s neplodnošću, zalažu se kao i u Portugalu za “uvođenje surogat majčinstva bez naknade za onkološke bolesnice [za koje je trudnoća vrlo rizična] i žene koje su usred bolesti ili povrede ostale bez reproduktivnih organa”. Te udruge tvrde da se zalažu za surogatstvo kao oblik “liječenja neplodnosti” i “ostvarenje roditeljstva”, što su zagovarale kod bivšeg ministra zdravstva Rajka Ostojića i na sjednici saborskog Odbora za ravnopravnost spolova u 2012. prilikom donošenja Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji te u 2013. kod ministra Siniše Varge. “Obzirom na svakodnevne upite koje primamo od osoba zainteresiranih za ovaj vid liječenja smatramo da je krajnje vrijeme da hrvatsko zakonodavstvo ozbiljno promisli o mogućnosti ukidanja zabrane surogat majčinstva tj. izmjeni članka 31. Zakona o pomognutoj oplodnji”, rekla je Nada Topić Peratović, predsjednica udruge Beta. Više o pokušajima nametanja surogatsva u Hrvatskoj možete pročitati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.