Saborski Odbor za Ustav podržao je danas većinom glasova SDP-ov prijedlog izmjena Zakona o izborima zastupnika u Hrvatskom saboru, te odbacio prijedlog izmjena istog zakona Hrvatskih laburista. Na sjednici nije bilo zastupnika HNS-a koji se ne slažu sa SDP-ovim prijedlogom načina izbora zamjene za zastupnike koji odlaze na nespojivu dužnost ili stavljaju mandat u mirovanje. Predsjednik udruge „U ime obitelji“ Lino Zonjić, rekao je kako ovim prijedlogom se ne uvodi pravedniji izborni sustav s preferencijalnim glasanjem bez cenzusa što je preko 380.000 birača motiviralo da daju svoj potpis za referendum o izbornom sustavu po prijedlogu GI U ime obitelji. Krešimir Planinić voditelj pravnog tima GI UIO podsjetio je kako je predsjednik tog Odbora Peđa Grbin još nedavno tvrdio kako SDP ne želi djelomična rješenja, a sada nude upravo to i to na način neprihvatljiv za građane.
Ustavnopravni stručnjak prof. Robert Podolnjak pojasnio je za narod.hr kako taj prijedlog ne sadrži kvalitetna rješenja, nema konsenzus sa svim ostalim strankama.
“To nije dobro da ide prijedlog samo jedne stranke koji zapravo je, barem u onom dijelu preferencijalnog glasovanja, puno slabiji od varijanti koje su predlagali mnogi drugi predlagatelji. Jedan preferencijalni glas s kvotom od 10 posto nažalost su rješenja koja neće bitno utjecati na izbor zastupnika, ako to i bude prihvaćeno”, kazao je prof. Podolnjak istaknuvši kako je pravo pitanje postoji li uopće većina za donošenje tog zakona.
“To je organski zakon, potrebna je većina od ukupnog broja zastupnika. Pitanje je hoće li se naći 75 zastupnika da glasa za taj prijedlog zakona u petak kad bi trebalo biti glasovanje o njemu”, rekao je te dodao kako je prijedlog na jednoj odredbi o tome na koji način će se mijenjati zastupnik koji zbog određene nespojive dužnosti stavlja mandat u mirovanje ili podnosi ostavku – kako će se mijenjati takvi zastupnik, tko će na to utjecat, hoće li se zamjena vršiti na temelju preferencijskih glasova, ili prema sporazumu stranaka koje čine koaliciju. Ili bi stranka imala pravo birati samostalno čiji je ona član, zastupnik koji je mandat stavio u mirovanje.
Što se tiče uvođenje glasovanja – jednog preferencijalnog glasa s kvotom od 10 posto, Podolnjak smatra da bi jedan ili dva kandidata dobili takav postotak temeljem kojeg bi imali prednost pri izboru, ali ono što tvrdi je da je bi velika većina zastupnika bila izabrana temeljem svojeg mjesta na listi, rednog broja.
“To preferencijalno glasovanje bi vrlo malo utjecalo na izbor zastupnika u cjelini. Za izbore za Europski parlament to preferencijalno glasovanje nije bilo presudno za izbor gotovo svih zastupnika . Jedino pokazuje rejting ljudi ili ugled pojedinih zastupnika na listi i onih koji su nositelji na listi, no ne moraju imati stvarni učinak u određivanju toga tko će ući u Hrvatski sabor temeljem preferencijskih glasova”, ocijenio je Podolnjak istaknuvši kako nažalost neće biti velikog učinka ako se usvoji ovakav prijedlog zakona za iduće parlamentarne izbore u Hrvatskoj.
“To je premali iskorak obzirom na očekivanja građana i mnogih subjekata u javnoj raspravi počevši od inicijative za referendum udruge U ime obitelji pa i ostalih prijedloga koji su bili u Hrvatskom saboru – ovo je premali ako se uopće može nazvati iskorakom koji je daleko ispod one razine koji su građani očekivali vezano barem uz preferencijalno glasovanje, da ne govorim dalje o nekim drugim prijedlozima – od izbornih jedinica, zabrane kandidiranja osoba osuđenih pravomoćno za teška kaznena djela, o nespojivosti zastupnika s lokalnim izvršnim dužnostima, kao i neke još druge koje su mogle biti sadržane u tom prijedlogu zakona koji ide na odlučivanje”, zaključio je Podolnjak.
SDP, podsjetimo, predlaže da se i za parlamentarne izbore uvode glasovanje kao na europskim izborima, dakle, jedan preferencijalni glas s kvotom od 10 posto, ukidanje nositelja lista, te tzv. ženska kvota prema kojoj na listama mora biti najmanje 40 posto žena. Traže i da svatko tko se kandidira, i nezavisni i stranke, moraju prikupiti 1500 potpisa u svakoj izbornoj jedinici u kojoj se kandidira. Objedinjena rasprava o oba prijedloga trebala bi se održati u četvrtak, te bi se u petak trebalo o njima glasovati kako bi se sve stiglo izmijeniti do 15. veljače kada se službeno ulazi u izbornu godinu.
Lino Zonjić: ovim prijedlogom se NE uvodi pravedniji izborni sustav s preferencijalnim glasanjem bez cenzusa što je preko 380.000 birača motiviralo da daju svoj potpis za referendum o izbornom sustavu po prijedlogu GI U ime obitelji
“Radi se o prijedlogu koji neće adresirati bit problema a to su 1) faraonska moć u rukama predsjednika i užeg vodstva stranaka i 2) političke igrice vezane uz predizborno koaliranje”, istaknuo je predsjednik udruge „U ime obitelji“ Lino Zonjić.
“Prijedlog izmjena izbornog sustava Građanske inicijative U ime obitelji išao je za time da sami birači dobiju stvarnu mogućnost odabira svoji političkih predstavnika u Hrvatski sabor jer bi poredak na listi za ulazak u Sabor u konačnici određivali sami birači. To bi se postiglo tako da birač može odabrati do 3 kandidata na listi stranke za koju glasa, a poredak tko bi sa te liste ušao u Sabor bi odredili ti preferencijalni glasovi ovisno o tome koliko je koji kandidat dobio glasova. Vodstvo stranke bi i dalje sastavljalo izborne liste i njihov bi cilj i dalje bio da na tu listu stave najkvalitetnije ljude. No, preferencijalnim glasanjem bez kvote (cenzusa) kako ga je predlagala U ime obitelji bi se omogućilo da sami birači od ponuđenih kandidata odaberu one koje smatraju najkvalitetnijima. To se neće dogoditi s ovim SDP-ovim prijedlogom sa samo jednim preferencijalnim glasom i kvotom od 10% – pretpostavljam da bi od 14 ponuđenih kandidata u jednoj izbornoj jedinici u praksi glasači mogli odlučiti za možda jednoga ili najviše dvojicu, a sve ostalo bi i dalje ostalo u rukama same stranke”, pojasnio je.
“Dakle, ovim prijedlogom se NE uvodi pravedniji izborni sustav s preferencijalnim glasanjem bez cenzusa što je preko 380.000 birača motiviralo da daju svoj potpis za referendum o izbornom sustavu po prijedlogu GI U ime obitelji”, zaključio je.
Krešimir Planinić: Još nedavno je Grbin tvrdio da SDP ne želi djelomična rješenja
„Zanimljivo je kako predsjednik istog Odbora, g. Grbin, javno i ne tako davno iskazuje kako SDP-u nije želja djelomično rješavati izborni sustav parlamentarnih zastupnika, a sada nude zakonsku izmjenu dijela od djelomičnog i to na neprihvatljiv način za građane Lijepe naše. SDP-ov zakonski poguranac ne možemo nazivati pravim preferencijalnim glasovanjem, jer se zastupnici na listi ne raspoređuju prema broju glasova koje su dobili od birača što je demokratski cilj, a to žele i mnogobrojni podupiratelji izborne akcije U ime obitelji. Da je nakana trenutačno vladajuće Kukuriku koalicije doista napraviti kvalitetan pomak kod odabira saborskih zastupnika, zasigurno bi mijenjali i izborne jedinice, njihove nejednake veličine, način glasanja, izborni prag, uveli preferencijalno glasanje bez cenzusa itd. Jedini dio prijedloga koji nosi predznak ispravnog pristupa jest prikupljanje potpisa kod kandidature, ali to je samo za sebe nedostatno, pa možemo nazvati sve skupa prašinom u oči biračima pred izbore“, kazao je voditelj pravnog tima građanske inicijative U ime obitelji, odvjetnik Krešimir Planinić.
Izvor: narod.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.