Na konferenciji za medije nakon okruglog sola ”10 godina od narodnog referenduma o braku. Osvrt na prošlost i poučci za budućnost” sudionici su istaknuli važnost tog prvog i za sada jednog narodnog referenduma. Saborski zastupnik Nino Raspudić, organizator okruglo stola, istaknuo je kako je referendum važan za povijest hrvatske demokracije.
Raspudić je podsjetio da je definicija braka iz Obiteljskog zakona prenesena u Ustav te da se time spriječilo da se nedovoljnim legitimitetom mijenja važna društvena institucija.
„Iz niza razloga svi kasniji referendumi, pa i oni koji su prikupili dovoljno potpisa i oni kojima je bilo priznato da su skladu s Ustavom su obarani pod tezom da građanima nije jasno pitanje“, kazao je.
>Desetljeće od referenduma o braku; Markić o opstrukcijama, Žižić: Pouka je – možete imati inicijative, ali referenduma više ne
Istaknuo je da se poučci jedinog uspješnog referadnima tiču itekako hrvatske demokracije i onemogućavanja konstantnog izražavanja direktno demokratske referendumske volje građana.
Dr. Markić: Brak kao zajednica žene i muškarca
Dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji te inicijatorica referenduma istaknula je da danas u Ustavu imamo brak kao zajednicu žene i muškarca.
„Pokazalo se da su naša nastojanja da ukažemo na važnost komplementarnosti muškarca i žene zajednice u kojoj nastaju djeca da je izuzetno bitno pitanje u svjetlu ovoga što se danas događa gdje se tvrdi da te razlike nisu bitne ili da ih nema“, kazala je.
Dodala je kako se nada da će se sve političke opcije u Hrvatskoj moći dogovarati na najbolji i demokratski način oko toga na koji način zaštiti brak, obitelj i djecu i psihičko i fizičko zdravlje djece i mladih.
„U proteklih 10 godina tamo gdje je suprotna ideologija od znanstvene istine i naravne koju mi zastupamo uzela maha porastu su depresije i porast samoubojstva među mladima i djecom. To je nešto što bi svakog razumnog trebalo natjerati da se pita jesu li svi oni koji su neprekidno nametali ideološka rješenja za obitelj u pravu ili u krivu. Mi nemamo sumnje da su u krivu“, istaknula je.
Žižić o referendumu o braku: Pokušava se osujetiti ostvarivanje volje naroda
Dr.sc. Jakov Žižić, politolog s Hrvatskog katoličkog sveučilišta istaknuo je da se narodna volje i suverenost danas nastoje potisnuti.
„S druge strane u politici primat preuzimaju subjektivna prava i na neki način se gubi demokratski segment. Referendumi i općenito sudjelovanje građana u političkom odlučivanju je ono što demokraciju čini demokratskom“, kazao je.
>Raspudić: ‘Odluka Ustavnog suda pokazuje da referendum o braku nije bio konzervativna histerija, već je pokušao spriječiti društveni eksperiment na djeci’
Istaknuo je da je nužno da građani sudjeluju u odlučivanju putem referenduma i izbora
„Postoji ta jedna negativna tendencija da se građane istisne iz političkog odlučivanja. Evo, nakon ovako uspješne inicijative i referenduma u sljedećih 20 godina nema referenduma što nije slučajno. Tako se pokušava ograničiti i osujetiti ostvarivanje volje naroda“, zaključio je.
>Bi li današnji, Plenkovićev HDZ podržao referendum o braku ili bi bio na pozicijama SDP-a?
Podolnjak: Referendum o braku je jedina dopuna Ustava koju su neposredno izglasali građani
Prof. dr. sc. Robert Podolnjak, umirovljeni profesor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu istaknuo je da je činjenica da je do sada Hrvatski sabor donosio i mijenjao Ustav i ovaj referendum je prvi gdje je Ustav mijenjan neposredno od građana.
Podsjetio je na tadašnje ustavnopravne rasprave može li se referendumom mijenjati hrvatskih ustav. Stav u Saboru je bio da oni imaju monopol i da građani mogu dati samo prijedlog i da će se u konačnici odlučivati Sabor.
„Referendum koji je proveden donio je do dopune Ustava kao što znamo to je do danas jedina dopuna koju su neposredno izglasali građani. U tom smislu ima ustavnopravni značaj i danas 10 godina nakon“, kazao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa