Političari i podupiratelji referenduma o braku čestitali njegov deseti rođendan: Poslušajte što su poručili

referenduma
Foto: Snimka zaslona/ Montaža: Narod.hr

Prije točno deset godina, 1.12.2013. godine, a 24 godine od osamostaljenja Republike Hrvatske održan je prvi narodni referendum, referendum o ustavnoj definiciji braka. Referendum je to koji su pokrenuli i omogućili građani Republike Hrvatske, koji su se svojim potpisima složili oko toga da je brak, samo i jedino, zajednica jednog muškarca i jedne žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativu za ovaj referendum pokrenula je Udruga ”U ime obitelji”, koja je uz podršku mnogih građana i osoba iz javnog života naišla na niz protivljenja od lijevih medija i politike. Suočeni s protivljenjem tada dominantnih lijevih politika građani su se ipak uspjeli izboriti da se u Ustav RH uvede definicija braka kao zajednice muškarca i žene.

Uoči desetogodišnjeg rođendana referenduma o braku pojedini hrvatski političari, zajedno s predstavnicom Udruge ”U ime obitelji” dr. Natalijom Kanački, poslali su svoju poruku i čestitku uoči desete obljetnice prvog narodnog referenduma.

Pogledajte video:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Borba epskih razmjera

Članica upravnog odbora ”U ime obitelji”, Natalija Kanački, započela je svoju poruku riječima ”ponos i radost”. Naglasila je kako je borba ove inicijative bila epskih razmjera te kako je razotkrila spregu između politike i medija koji su željeli ostaviti dojam da je institucija braka nešto drugo, a ne životna zajednica muškarca i žene.

Razbijanjem lijeve hegemonije otvorili smo prostor novih društvenih i političkih snaga. Građani Hrvatske budite ponosni! Pokazali smo da znamo i želimo očuvati brak, obitelj i tradiciju te osigurati budućnost našoj djeci i domovini. Idemo dalje!”, rekla je Kanački.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

10. godišnjica prvog narodnog referenduma - brak kao zajednica žene i muškarca temeljna je vrijednost u RH

Bez 6000 volontera koji su nesebično darivali svoje vrijeme, vještine i novac to ne bi bilo moguće.

Prekretnička točka novije hrvatske povijesti

Zlatko Hasanbegović javio se iz Buenos Airesa u Argentini i naglasio da se sa sjetom sjeća referenduma u kojem je i sam sudjelovao. Naglasio je kako nema sumnje da je ta građanska inicijativa predstavljala prekretničku točku novije hrvatske povijesti.

”Dobili smo ovu bitku, ali na žalost rat i borba i dalje traje, bez obzira na naše buduće uloge u hrvatskom javnom životu. Siguran sam da će svatko od nas braniti one temeljne narodne vrijednosti koje smo branili prije deset godina”, rekao je Hasanbegović.

Možda će vas zanimati

Hasanbegović o gaženju referendumske odluke hrvatskog naroda o braku

‘Hrvatska ljevica ima svoga novoga vođu koji se zove Andrej Plenković’

Borba za tradicionalne vrijednosti i dalje traje

Stjepo Bartulica, koji je također sudjelovao u referendumu, dao je podršku i čestitao Udruzi U ime obitelji na uspjehu te obećao da će i dalje ustrajati u borbi i zalaganju za istinu o svakoj osobi – da treba oca i majku i da je najbolje za odrastanje svakog čovjeka upravo obitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Sandra Benčić nekad predvodila kampanju protiv referenduma o braku, a sad bi Ustav mijenjala ulicom
>Blanka Vlašić je meta ljevičara još otkad je podržala referendum o braku

Hrvatska je prva zemlja EU koja je u Ustav unijela definiciju braka kao zajednice muškarca i žene

Marijana Petir je rekla kako je Hrvatska prva zemlja u Europskoj uniji koja je u Ustav unijela definiciju braka kao zajednicu muškarca i žene. Kazala je kako je riječ o inicijativi kojoj su se tada, 2013. godine, protivili ključni ljudi koji su tada upravljali državom, ali inicijativu su podržale mnoge vjerske zajednice, druge političke stranke i što je najvažnije, građani, te su time pokazali da su spremni angažirati se oko tema koje su im važne, naglasila je Petir.

”Ja sam podržala referendum o ustavnoj definiciji braka jer sam smatrala i smatram da vrijednosti na kojima počiva naše društvo i civilizacija treba zaštititi”, kaže Petir. Petir se zahvalila svima koji su radili na tome da ova inicijativa uspije te čestitala desetu obljetnicu prvog narodnog referenduma.

>(VIDEO) Petir i U ime obitelji u EU parlamentu obilježili 5 godina od prvog referenduma u Hrvatskoj

Pobjeda nad dubokom državom

Igor Peternel je rekao kako je jedan od onih koji na samom početku nisu shvaćali dugoročnu vrijednost borbe koju su započeli gospođa Markić i udruga ”U ime obitelji”, a vezano za referendum o braku. Naglasio je da su to vremena koja će se pamtiti jer je to bilo po prvi put da je u Ustav ugrađeno nešto čemu se protivio kompletni politički establishment pripadajuće duboke države. Podsjetio je kako je gospođa Markić tada vodila bitku s predsjednikom Josipovićem, predsjednikom Vlade, Milanovićem koji su bili u poziciji vlasti, parapolitičkim udrugama okupljenih oko Gonga i svim medijima, to je bila neravnopravna borba u kojoj se nisu birala sredstva, naglašava Peternel.

Podsjetio je da su se oni svi zajedno trudili pronaći bilo što gospođi Markić kako bi ju kompromitirali, nisu prezali ni pred čim, od osobnih vrijeđanja, maltretiranja, osporavanja, pa sve do fizičkih napada na ljude koji su radili na štandovima. ”Zbog toga je ovo velika pobjeda u smislu provedenog referenduma na najdemokratskiji način. Na ovaj način je po prvi put pobijeđena duboka država time što je ugrađeno u Ustav nešto što je bilo protiv volje kompletne politike i medijske scene, mislim da je to prekretnica koja je otvorila  mogućnosti šire borbe koja traje i dan danas”, zaključuje Peternel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Peternel sudionicima Gay Pridea: Posvajanje djece nećete dobiti jer djeca nisu objekti, već subjekti čija su prava prioritetna

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.