Utorak, 13 svibnja, 2025
11.4 C
Zagreb
Pratite nas:
PRAVO NA ŽIVOT

Što je papa Franjo govorio o nerođenoj djeci i kako je kod njega završila kovanica od 25 kuna?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa Franjo je tijekom svog pontifikata neumorno naglašavao ljudskost nerođenog djeteta. Više puta je osudio pobačaj, inzistirajući na tome da se pravi mir može postići samo ako su nerođena djeca zaštićena. 2017. priliku za susret s papom Franjom imala je dr. Željka Markić, izvršna direktorica U ime obitelji. Tom prilikom darovala mu je hrvatsku kovanicu s likom nerođenog djeteta.

> Smrt pape Franje: Počinje sedisvakancija i pripreme za konklave

Dr. Markić predala papi Franji hrvatsku kovanicu s likom nerođenog djeteta

Predsjednica udruge U ime obitelji, dr. Željka Markić, susrela se s papom Franjom na prijemu za predstavnike Europske federacije katoličkih obiteljskih udruga (La Fedration des Associations Familiales Catholiques en Europe – FAFCE) 2017. godine, povodom 20. obljetnice njihova postojanja.

Dr. Markić je, u pratnji supruga, na privatnoj audijenciji, u Sali Clementini u Vatikanu, papi Franji zahvalila na njegovoj stalnoj podršci braku, obitelji i najranjivijim skupinama u društvu.

Tada mu je predala na dar kovanicu s likom nerođenog djeteta koju je Hrvatska narodna banka izdala 2000-te godine. Time označavajući početak novog milenija iskovanim likom nerođenog djeteta kao univerzalnog simbola ljudskog života i početka novog tisućljeća. Papa se razveselio, blagoslovio dar i zahvalio se.

> Dr. Markić predala papi Franji hrvatsku kovanicu s likom nerođenog djeteta: Znate li zašto je posebna?

“U svom kratkom govoru pod naslovom „Napredak društva počiva na obitelji“ Sveti Otac je naglasio važnost obitelji u stvaranju društva koje poštuje dostojanstvo svakog čovjeka, od začeća do prirodne smrti. Ova kovanica koju je Hrvatska izdala povodom ulaska u novo tisućljeće, 2000. godine – divan je podsjetnik da je najvrijednije na svijetu – upravo čovjek. Uvijek, i kad je malen i nezaštićen u tijelu svoje majke i kad je star, nemoćan i predan na brigu svojoj obitelji. Kovanica sa likom nerođenog djeteta koju je Hrvatska izdala prigodom ulaska u novo tisućljeće se pokazala vrlo prikladnim darom“, otkrila je Markić zašto je predala upravo ovu kovanicu.

Foto: narod.hr

Papina poruka o obitelji

Obitelj je sama po sebi odnos između osoba, jednako kao što je i zajednica osoba. Vaši odnosi kao supružnika, očeva i majki, sinova i kćeri, braće i sestara, omogućuju svakoj osobi da pronađe svoje mjesto u ljudskoj obitelji. Način na koji trebamo živjeti te odnose određen je zajedništvom, pokretačkom silom istinske humanizacije i evangelizacije.

Danas više nego ikada uviđamo potrebu za kulturom susreta koja potiče jedinstvo u različitosti, međugeneracijsku uzajamnost i solidarnost. Ovaj „kapital obitelji” pozvan je obogatiti ekonomske, socijalne i političke odnose europskog kontinenta. Način da „budemo obitelj“ koji želite širiti nije uvjetovan ideologijom, nego je utemeljen na dostojanstvu osobe“, rekao je, između ostaloga, papa Franjo okupljenima.

19 prigodnih kovanica od 25 kuna do uvođenja eura

Hrvatska narodna banka izdala je ukupno 19 izdanja prigodnih optjecajnih kovanica od 25 kuna, koje su imale svoju numizmatičku vrijednost. Mogle su se s obzirom na to da je riječ o prigodnome optjecajnom novcu, rabiti i kao sredstvo plaćanja. Hrvatska je 1. siječnja 2023. uvela euro umjesto kune.

Prva je iz 1997. s kartom Podunavlja izdana u povodu mirne reintegracije. Te su godine izdane i kovanice sa simbolom prvog kongresa hrvatskih esperantista te s oznakom Organizacije ujedinjenih naroda. Godinu poslije pojavila se kovanica s modelom falkuše i tekstom Expo-Lisabon 1998. Sljedeća je iz 1999. sa slovom E za euro i 12 zvjezdica. Prikaz nerođenog djeteta je na kovanici iz 2000. kao simbol ljudskog života.

Dvije godine potom kovana je s reljefom RH u povodi 10. obljetnice međunarodnog priznanja. Osma je iz 2004. s natpisom “Republika Hrvatska kandidat za članstvo u Europskoj uniji”. Šest godina poslije kovana je s panoramom Zagreba povodom godišnje skupštine Europske banke za obnovu i razvoj. Deseta je iz 2011. sa pčelinjim saćem kao simbolom EU jer smo te godine potpisali ugovor o pristupanju. Jedanaesta je iz 2013. kad smo primljeni u EU. Ima saće s 27 ćelija i 28. koja simbolizira Hrvatsku.

> Papa Franjo poručio da se ‘pravi mir može postići samo ako su nerođena djeca zaštićena’

2016. godine, izdana je dvanaesta u povodu obilježavanja 25. obljetnice neovisnosti Republike Hrvatske 8. listopada 1991. – 8. listopada 2016.

Posljednja kovanica – s Pelješkim mostom

2017. u povodu obilježavanja 25. obljetnice primanja Republike Hrvatske u Ujedinjene narode, 22. svibnja 1992. – 22. svibnja 2017. izdana je trinaesta kovanica od 25 kuna.

Zatim je 2019. u optjecaj puštena kovanica povodom 25. obljetnice uvođenja kune kao novčane jedinice Republike Hrvatske, 30. svibnja 1994. – 30. svibnja 2019. Iste godine obilježeno je kovanicom i 350 godina osnivanja Sveučilišta u Zagrebu, 1669. – 2019. Predsjedanje Republike Hrvatske Vijećem Europske unije 2020. također je dobilo svoju kovanicu.

Godinu kasnije dobili smo dvije kovanice: 75. obljetnica osnivanja Hrvatske zajednice tehničke kulture, 1946. – 2021. i Međunarodni dan djeteta, 20. studenoga 2021. Posljednja je izdana 2022. – ona s Pelješkim mostom.

Posebnost kovanice s prikazom nerođenog djeteta

Na naličju kovanice od 25 kuna nalazi se brojčana oznaka nominalne vrijednosti “25”. U konture brojaka ukomponiran je prikaz kune zlatice u pokretu nadesno. U donjem je srednjem dijelu prstena grb Republike Hrvatske. Lijevo od grba, na kružnu površinu prstena, položena je lovorova grančica u cvatu, a desno grančica hrasta lužnjaka s plodovima. Na gornjoj kružnoj površini prstena istaknut je natpis “REPUBLIKA HRVATSKA”.

Kovanica koja je puštena 2000. godine posebna je jer je unutar jezgre prikazano nerođeno dijete kao univerzalni simbol ljudskog života, koji je središnjica tisućljeća koje završava i novog tisućljeća, a to je simbolizirano prikazom niza zraka na jezgri i prstenu. U donjem srednjem dijelu prstena istaknuta je godina “2000.”

Papa Franjo: Život koji se rađa žrtvuje se kroz ubilačku praksu pobačaja

U veljači ove godine papa Franjo govorio je o životima djece i pritom se osvrnuo i na nerođenu djecu, prenosi Vatican News: “Slušati djecu koja danas žive u nasilju, iskorištavanju ili nepravdi služi za jačanje našeg ‘ne’ ratu, kulturi rasipništva i profita, u kojoj se sve kupuje i prodaje bez poštovanja i brige za život, osobito malih i bespomoćnih. U ime logike odbacivanja, u kojoj čovjek postaje svemoćan, život koji se rađa žrtvuje se kroz ubilačku praksu pobačaja. Pobačaj oduzima živote djece i reže izvor nade za cijelo društvo.”

> Papa Franjo: Jedino ‘kultura odbacivanja’ prihvaća eutanaziju i pobačaj

Ranije je papa Franjo također govorio o zaštiti nerođene djece, ali i zaštiti života od rođenja do smrti. Govoreći o ratu u Ukrajini, istaknuo je: “Mir zahtijeva prije svega obranu života, dobra koje je danas ugroženo ne samo sukobima, glađu i bolestima, nego prečesto čak i u majčinoj utrobi, kroz promicanje navodnog ‘prava na pobačaj’. Nitko, međutim, ne može polagati pravo na život drugog ljudskog bića, osobito onog koje je nemoćno i stoga potpuno bespomoćno. Iz tog razloga apeliram na savjest muškaraca i žena dobre volje, osobito onih koji imaju političke odgovornosti, da teže zaštiti prava onih koji su najslabiji i da se bore protiv kulture odbacivanja koja također, tragično, pogađa bolesne, invalide i starije osobe. Države imaju primarnu odgovornost osigurati građanima pomoć u svakoj fazi ljudskog života, sve do prirodne smrti, i to na način da se svaki osjeća praćeno i zbrinuto, čak i u najdelikatnijim trenucima svog života“.

U temelju je toga, prema Papinim riječima, „strah“ od života, isti onaj koji potiče strah u zasnivanju obitelji i rađanju djece. Strahovi pronalaze uporište u neznanju i predrasudama da bi se lako pretvorili u sukobe.

Papa Franjo: Je li u redu unajmiti ubojicu da bi riješili problem? To je pobačaj

2021. papa je na plenarnoj skupštini Papinske akademije za život pod nazivom „Javno zdravstvo u globalnoj perspektivi“ rekao: “Htio bih spomenuti da smo žrtve kulture odbacivanja. Suočeni smo s odbacivanjem djece koju ne želimo prihvatiti, te ih sa postojećim zakonima o pobačaju izravno ubijamo i vraćamo Onome koji nam ih je poslao. Danas je to postao ‘normalan’ način, navika koja je vrlo ružna. To je uistinu ubojstvo i da bi to shvatili trebamo si postaviti dvostruko pitanje: je li u redu eliminirati, oduzeti ljudski život da bi riješili problem? Je li u redu unajmiti ubojicu da bi riješili problem? To je pobačaj.”.

Već je i prije koristio gore spomenutu usporedbu s „ubojicom koji rješava problem“, usporedio eugenički pobačaj (pobačaj u slučaju da nerođeno dijete ima Downov sindrom ili neku drugu bolest ili invaliditet) s nacistima, rekao da nijedno ljudsko biće ne može biti proglašeno „nesposobno za život“ (jer je svaki život svet i Božji dar; prenatalne dijagnoze su manjkave i ne smiju oduzeti pravo obitelji da prihvate i ljube svoje najslabije dijete), te naglasio da je pobačaj ubojstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci