Nedjelja, 26 siječnja, 2025
10.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Rasprava Podolnjaka i Smerdela oko referenduma o manjincima: Tko je u pravu?

Podijeli

Najnoviju inicijativu u smjeru ograničavanja prava manjinskih zastupnika da odlučuju o vladi i donošenju proračuna pokrenuo je Most koji traži raspisivanje ustavotvornog referenduma. Očekivano, ova inicijativa izazvala je različite reakcije među političkim strankama, ali i među ustavnim stručnjacima. Najoštriji u kritikama bio je sveučilišni profesor Branko Smerdel kojem, jedan od predstavnika ove inicijative, Robert Podolnjak nije ostao dužan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici nacionalnih manjina i nakon ovih su parlamentarnih izbora u centru pažnje hrvatske javnosti. Bez njihovih ruku teško će bilo tko dogurati do brojke od 76 zastupnika. I tako se po tko zna koji put ponavlja situacija da o većini odlučuju saborski zastupnici upitnog legitimiteta koji u Sabor ulaze po posebnim propisima i s tek nekoliko stotina glasova. Takvoj su očito nepoštenoj demokratskoj praksi u prošlosti pokušavali doskočiti mnogi, a najsustavnije inicijativa Narod odlučuje 2018. Njima je, podsjećamo, manipulacijama tadašnjeg ministra uprave Lovre Kušćevića onemogućen referendum pod izgovorom “nečitkih” potpisa građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Petrov: Želimo da narod na referendumu odluči mogu li manjine ovako trgovati

Prijedlog Mosta

Most predlaže raspisivanje ustavotvornog referenduma prema kojem zastupnici nacionalnih manjina više ne bi mogli glasati o imenovanju vlade i donošenju proračuna, ali bi zauzvrat dobili pravo veta na zakone koji se tiču pripadnika manjina. Većina zastupnika manjina imala bi pravo na suspenzivni veto na tu vrstu zakona za koje se posebno zainteresirani. Veto zastupnika manjina Hrvatski bi sabor mogao preglasati isključivo tročetvrtinskom većinom svih zastupnika.

O ovom prijedlogu nove regulacije statusa zastupnika nacionalnih manjina, prema planu Mosta, odlučivali bi građani na ustavotvornom referendumu kojeg bi raspisao Sabor. Prijedlog su predstavili predsjednik Mosta Božo Petrov i ustavni stručnjak, također mostovac, Robert Podolnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Manjine među manjinama: Zašto su manjinci nezadovoljni Veljkom Kajtazijem?

Smerdel: Zajamčena ustavna jamstva manjina ne mogu se na ovaj način oduzeti

Branko Smerdel, jedan od najcjenjenijih ustavnih stručnjaka u RH, kritičan je prema prijedlogu Mosta. Po njemu, radi se o “nečuvenoj ustavno (de)konstrukciji. U svojoj Facebook objavi napisao je:

“Nečuvena dekonstrukcija iz Mosta! Upozoravam: jednom zajamčena ustavna jamstva manjina ne mogu se na ovaj način oduzeti, niti se može isključiti ustavni sud, niti propisivati posebne većine koje Ustav ne predviđa”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcija Podolnjaka

Podolnjak se očekivano ne slaže sa Smerdelovom tezom da bi redefinicija položaja zastupnika nacionalnih manjina bila ustavna dekonstrukcija. U svojem odgovoru Smerdelu, kojeg prenosi Tportal, Podolnjak je napomenuo da je njihov prijedlog na tragu prijedloga posebnog povjerenstva bivšeg predsjednika Ive Josipovića iz 2014. godine. U radu tog povjerenstva, tvrdi Podolnjak, sudjelovao je i sam Branko Smerdel.

Podolnjak je napomenuo da je profesor Smerdel i u prošlosti isticao slične stavove te je naveo javnu tribunu Kluba pravnika grada Zagreba iz siječnja 2014. u kojoj je navodno iznio stav da zastupnici nacionalnih manjina ne bi smjeli odlučivati o formiranju vlade i o proračunu.

Smerdel se potom oglasio na svom Facebooku gdje je ustvrdio da je još 2002. “upozoravao da nema i ne može biti ukidanja stečenih prava bez sporazuma”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Slučaj Milanović-Orban podsjetio na pitanje trebaju li manjinci glasati o povjerenju Vladi

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci