Smerdel: Ustav nije priručnik, Milanović mora službeno podnijeti ostavku

Milanović
Na slici Branko Smerdel i Zoran Milanović/ Foto: Montaža: Narod.hr; izvor: FaH

Predsjednik Republike Zoran Milanović iznenadio je svih odlukom da se kandidira za premijera na listi SDP-a. Nakon brojnih reakcija o mogućem kršenju Ustava RH takvim postupkom, oglasio se i Ustavni sud. Ustavni sud je naglasio da Milanović, ukoliko se želi kandidirati za premijera, mora najprije podnijeti ostavku s mjesta predsjednika Republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O zabrinjavajućoj situaciji s Milanovićem oglasili su se i drugi ustavni stručnjaci, a izdvojili smo mišljenje Branka Smerdela, profesor emeritusa Sveučilišta u Zagrebu i dugogodišnjeg šefa katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta i jednog od autora Ustava RH, koje je iznio za N1 televiziju.

>Krsnik: Zoran Milanović s ustavnom krizom ozbiljno ugrožava stabilnost države

“Ne može nazvati Jandrokovića i reći: Oprosti što te budim…”

Branko Smerdel, profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu i dugogodišnji šef katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta, jedan od autora Ustava RH, kaže da onoga trena kada predsjednik Republike o svojoj ostavci obavijesti predsjednika Hrvatskoga sabora, predsjednik Sabora preuzima dužnost privremenog predsjednika Republike i predsjednički izbori moraju biti održani u roku od najviše 60 dana.

Sama procedura nije točno propisana Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne može se sve regulirati. Ustav nije priručnik. Ustav sadrži načela koja se onda, poštujući pravila tumačenja Ustava razvijena praksom, mogu stručno procjenjivati. No jedno je sigurno, Milanović to ne može obaviti tako da, recimo, u petak oko 23 sata nazove Gordana Jandrokovića i kaže mu “Oprosti što te budim, ja podnosim ostavku”. On službeno mora podnijeti ostavku u uredovno vrijeme”, kaže prof. Smerdel za N1.

>Poruka iz dijaspore: Milanović je pokazao da mu nije stalo do Hrvata izvan Hrvatske

Ostavku treba podnijeti predsjedniku Ustavnog suda

N1 piše da je Ustavni sud objavio upozorenje Milanoviću da, želi li aktivno sudjelovati na parlamentarnim izborima, prethodno mora podnijeti ostavku. On ovih dana izričito tvrdi da ostavku na dužnost predsjednika Republike neće podnijeti.

No, što ako u posljednji čas ipak odluči podnijeti ostavku i sudjelovati na parlamentarnim izborima kao kandidat SDP-ove koalicije Rijeke pravde? Odluči li opet iznenaditi, bi li to doista mogao učiniti doslovno u zadnji tren? Recimo, u petak 29. ožujka, nekoliko sati prije ponoći kada istječe rok za predaju kandidacijskih lista?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustav Republike Hrvatske o ostavci predsjednika Republike u članku 97. kaže da ostavku podnosi predsjedniku Ustavnog suda RH. O tome obavještava predsjednika Hrvatskoga sabora. Dužnost privremenog predsjednika Republike po sili Ustava tada preuzima predsjednik Hrvatskog sabora. Dakle, Milanović bi ostavku trebao podnijeti predsjedniku Ustavnog suda Miroslavu Šeparoviću. O samoj proceduri službenog podnošenja ostavke nema slova. Za pretpostaviti je da to ne ide telefonskim pozivom ili objavom na Facebooku.

>Ustavni sud objavio izdvojena mišljenja sudaca sa sjednice o Milanoviću

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.