U američkom Senatu blokiran prijedlog zakona o moratoriju na financiranje Planned Parenthooda iz proračuna

Foto: American Life League/flickr

Istoga dana kada je papa Franjo održao govor u američkom Kongresu članovi Demokratske stranke u Senatu zajedno s osam republikanskih senatora blokirali su usvajanje prijedloga zakona kojim bi se stavio jednogodišnji moratorij na financiranje Planned Parenthooda iz saveznog proračuna (Defund Planned Parenthood Act).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj je rok u prijedlogu zakona bio predviđen zbog provođenja istrage koja traje u američkom Kongresu o tome je li lanac klinika za abortuse prekršio savezne zakone o prikupljanju organa te zakone kojima se zabranjuje promjena metode abortusa osim ako to nije u interesu zdravlja žene.

Prijedlogom zakona bilo je predviđeno da Planned Parenthood ostane bez 235 milijuna dolara iz saveznog proračuna koji su se trebali preusmjeriti prema drugim kvalificiranim zdravstvenim ustanovama koje ne rade abortuse. Američka vlada financira Planned Parenthood s 500 milijuna dolara godišnje.

Prije glasovanja u Senatu predsjednik Barrack Obama upozorio je da će staviti veto na bilo koji prijedlog zakona kojim se uskraćuje financiranje iz proračuna organizaciji Planned Parenthood. Veto bi u tom slučaju bilo moguće skinuti jedino dvotrećinskim glasovanjem zastupnika u Kongresu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovim prijedlogom zakona republikanci su između ostalog pokušali izbjeći još jednu obustavu djelovanja državnih službi (government shutdown) koju su izazvali prije dvije godine zbog zakona o zdravstvenoj skrbi popularno nazvanom Obamacare. Njime je bilo predviđeno kratkoročno financiranje vlade i državnih službi do 11. prosinca. Naime, savezni proračun SAD-a prema zakonu mora u Kongresu biti odobren najkasnije do 30. rujna da bi sve državne službe nastavile s normalnim radom. Budući da članovi Republikanske stranke odbijaju prijedloge vladinih mjera ukoliko one podrazumjevaju financiranje Planned Parenthooda, velike su šanse da se ponovi isti scenarij kao i 2013. godine.

Predsjednik Zastupničkog doma američkog Kongresa John Boehner iz Republikanske stranke navodno je zbog ove situacije u petak odstupio sa svoje dužnosti budući da je prije godinu dana, kada su republikanci osvojili većinu u Kongresu, obećao kako neće dozvoliti da dođe do još jedne obustave djelovanja državnih službi. Zbog predsjedničke kampanje koja je u tijeku republikancima je u interesu da izbjegnu negativne kritike javnosti koje bi uslijedile zbog nemogućnosti normalnog rada vlade i državnih službi.

Protiv prijedloga zakona glasovalo je ukupno 52 senatora, 42 demokrata i 8 republikanaca, dok je 47 senatora podržalo prijedlog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.