U jednom danu više od 40 milijuna Amerikanaca jest će pizzu. Pizza se smatra najpopularnijim jelom na svijetu i definitivno jednim od omiljenih u SAD-u, što bi po stručnjacima mogao biti jedan od razloga zašto ova zemlja ima najveći broj slučajeva pretilosti, piše BBC.
Ljubav za ovo jelo tolika je da je američko ministarstvo poljoprivrede nedavno objavilo izvješće o razinama konzumiranja. Opisalo je pizzu kao jelo koje „doprinosi unosu nutrijenata od javnog značaja u američku prehranu, uključujući ukupne masnoće, kalcij i natrij.“
Međutim, znači li to što je popularna da je i loša za vas?
Stručnjaci će reći da sama pizza nije loša za vaše zdravlje. Problem je u tome kada i kako je jedete.
Prema izvješću, svakoga dana 13% američkog stanovništva konzumira pizzu, a taj se postotak povećava na 22% kada se uključe djeca i tinejdžeri.
To ne bi bio razlog za zabrinutost kada bi se radilo uglavnom o jelu spremljenom kod kuće.
Giuseppe Russolillo, predsjednik Španjolskog udruženja nutricionista, rekao je: „Morate imati na umu da iako je u najvećem dijelu Italije to majstorski proizvod, u SAD-u je više povezano s ‘junk’ hranom.“
Uglavnom se kupuje iz lanca brze hrane ili zamrznuta iz supermarketa, kaže on.
U SAD-u muškarci jedu više pizze od žena, ali navike se razlikuju među etničkim skupinama.
Bijelci koji nisu hispanskog podrijetla jedu najviše pizze (njih oko 16%), dok oko 14% crnaca koji nisu hispanskog podrijetla i osoba hispanskog podrijetla pojede najmanje jednu krišku u jednom danu.
Ruben Bravo, iz Europskog medicinskog instituta za pretilost, rekao je BBC-u Mundo: „To nam govori o prehrani u SAD-u te da bi to mogao biti jedan od razloga zašto ova zemlja ima najveći broj slučajeva pretilosti.“
Russolillo se slaže s Bravom. Dodaje da se pizzu ne bi smjelo jesti više od dva ili tri puta mjesečno.
Isto tako, pizza ne bi smjela biti dio svakodnevne prehrane, pogotovo ne za djecu,“ dodaje, „zato što tijekom tog razdoblja rasta i razvoja morate imati raznoliku i zdravu prehranu s puno voća i povrća,“piše BBC.
Izvor: bbc
Photo: bbc
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.