Obiteljsko obogaćivanje: Možemo naučiti biti bolji roditelji!

Udruga Obiteljsko obogaćivanje u Hrvatskoj djeluje već šestu godinu te programe o odgoju djece provodi u Zagrebu, Splitu, Varaždinu i Rijeci. Ovaj vikend predstavljaju svoje aktivnosti bračnim parovima u Istri. To nam je bio povod za razgovor sa potpredsjednicom udruge, 32-godišnjom Majom Tenšek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maja je magistra informatike, u braku je 6 godina sa suprugom Vlatkom ima 3 djece Timoteja ( 4), Mariju ( 2) i tromjesečnu Klaru. Dok nam ova vedra i odlično organizirana mama odgovara na pitanja o Obiteljskom obogaćivanju – smijući se priznaje da je rad udruge upoznala tako da se prijavila za tečaj Prvi koraci i da se toliko oduševila odgojnim pomacima koje su ona i suprug postigli – da je nastavila volontirati kako bi pomogla obogatiti što više obitelji.

maja tenšek (3)

Narod: Ovaj vikend se Obiteljsko obogaćivanje – programi koji bračnim parovima pomažu da postanu bolji roditelji – predstavljaju u čak tri grada u Istri. Kako predstavljanja izgledaju i što parovi tamo mogu čuti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maja Tenšek: Nekoliko pojedinaca entuzijasta iz Istre prepoznalo je vrijednost Obiteljskog obogaćivanja – programa kojim roditelji, ovisno o tome koje dobi su im djeca, pronalaze odgovore na pitanja kako rješavati probleme poput uspavljivanja djeteta, spavanja djeteta sa roditeljima, koliko je važna uključenost oca u odgoj djece, koliko vremena djeca trebaju gledati televiziju, kako otac i majka mogu usladiti svoje stavove, o kažnjavanju djece, ljubomori među djecom ili koliki džeparac dati svom tinejdžeru i do kada ga pustiti van sa prijateljima…Pozvani smo održati prezentacije za bračne parove koje žele naučiti više o tome što znanost kaže o potrebama njihove djece, ali i o praktičnim načinima rješavanja problema s kojima se svi mi roditelji susrećemo u odgoju naše djece. Obiteljsko obogaćivanje osmišljeno je još daleke 1978. godine te su programi za roditelje razrađeni prema dobi djece. Danas se provodi na 5 kontinenata, 60 država među kojima je zadnjih 6 godina i Hrvatska. Koristi se metodologija proučavanja slučaja, „case study“ koja se koristi u poslovnim školama diljem svijeta, a ovdje je ona dopunjena i prilagođena našim obiteljima. Svi mi koji volontiramo u udruzi i moderiramo programe uključili smo se kako bismo naučili više o odgoju i svi smo, pa i moj suprug i ja, iskusili koliko je Obiteljsko obogaćivanje unaprijedilo naš obiteljski život.

Narod: Kakvu korist bračni parovi imaju od sudjelovanja u modulu?

Maja Tenšek: Prvo će vidjeti da nisu sami u svojim odgojnim „mukama. Problemi vezani uz supružništvo i roditeljstvo ponavljaju se i isti su u svim državama svijeta. Ono što je najbolje – ne zaustavljamo se kod problema, nego aktivno tražimo rješenja, ne jedno nego više njih. Kad na papiru dobijemo „slučaj“, životnu situaciju u obitelji npr. Ivana i Marije, puno je lakše objektivno zapaziti njihove probleme, ne dramatizirati nego ponuditi ”njima” rješenje. Najveća korist za moju obitelj bila je promjena načina razmišljanja – fokus s problema usmjeriti na predlaganje što više rješenja i pronalazak najboljeg. Zatim, tu je jasno naglašena važnost odgoja djece od oba roditelja a ne samo od strane jednog supružnika i to od samog početka roditeljstva. Shvatiti važnost postizanja suglasnosti u ponašanju prema djeci razvijajući komunikaciju među supružnicima od ključnog je značenja. Također, kroz Obiteljsko obogaćivanje upoznali smo mnogo krasnih obitelji, rodila su se prava prijateljstva, kako među nama parovima, tako i među našom djecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod:Kako funkcionira metoda slučaja?

Maja Tenšek: Svaki modul namijenjen je odgoju djece određene dobi – npr. Prvi koraci za djecu do 3 godine. Sastoji se od desetak slučajeva. Bračni par dobije slučaj, opis određene situacije u jednoj, konkretnoj, ali izmišljenoj obitelji. Npr. već spomenuti (zamišljeni) Ivan i Marija, imaju troje djece, spremaju se u posjet baki i djedu, sin se ne želi obući, igračke su razbacane, beba plače, oni kasne, tata nervozan i sl.

Princip rada se sastoji od četiri koraka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  1. Individualni rad – muž / žena zasebno pročitaju slučaj, naprave tri stupca i u prvom zabilježe činjenice koje su uočili. U drugom stupcu identificiraju probleme, a u trećem ponude konkretna rješenja. Cilj ove faze je formiranje vlastitog mišljenja.
  2. Rad u paru s mužem / ženom – supružnici razgovaraju, razmjenjuju mišljenja i usporede što su napisali i na taj način uočavaju kako se oni u biti dopunjuju, jer je svatko zapazio neke stvari na isti način, a opet svaki put je netko zapazio i još nešto što ovaj drugi nije… ili ženi je nešto problem, a muž to tako ne vidi i ovo je dobar način za dublje upoznavanje načina kako naš supružnik razmišlja.
  3. Rad u malog grupi – 3 do 5 parova se nađe u domu jednoga od njih (poželjno je da se parovi domaćini izmjenjuju) i tamo 45min ponovno prođu po činjenicama, problemima i rješenjima. Tada dobijemo još širu sliku jer stvari vidimo i iz drugih perspektiva i opet su tu nova rješenja kojih se mi možda nikad ne bismo sjetili. Odnosno, razmjenom različitih ideja i rješenja dolazimo do potpuno novih, to je svojevrsni ”brainstorming”. U ovoj fazi se ljudi najviše povežu zbog domaće atmosfere.
  4. Rad u velikoj grupi, tzv. moderacija slučaja – jednom mjesečno u javnom prostoru nađu se svi parovi koji su upisali taj modul (10 do 30 parova) i osoba koja je educirana za taj slučaj vodi moderaciju – na ploču zapisuje činjenice, probleme i rješenja koja publika ponudi te na kraju 10tak min da stručni osvrt na tematiku konkretnog slučaja, tj. smjernice koje struka preporuča.

Temeljni cilj programa Obiteljskog obogaćivanja je da bračni parovi, tijekom rasprave o odgojnim pitanjima vezanima uz njihovu djecu, u prijateljskom okruženju, otkriju bogatstvo obiteljskog života u smislu osobnog razvoja.

Narod: Gdje sve održavate radionice za roditelje?

Maja Tenšek: Trenutno se moduli odvijaju u Zagrebu, Varaždinu, Rijeci i Splitu. Kako je na početku spomenuto plan je da sad započnemo s radom i u Istri (Pula, Rovinj, Žminj). Svjesni smo da su potrebe za ovakvim djelovanjem velike, zato nam trebaju koordinatori u drugim gradovima. Svi zainteresirani mogu nam se javiti na E-mail ili facebook, rado ćemo surađivati i širiti djelovanje na nove gradove.

Narod: Od kada Obiteljsko obogaćivanje djeluje u Hrvatskoj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maja Tenšek: Obiteljsko obogaćivanje u Hrvatskoj djeluje već šest godina, zahvaljujući jednoj predivnoj obitelji. Preuzeto je iz Španjolske od IFFD-a (International Federation for Family Development). Iskoristila bih priliku pa navela koje module imamo u svom programu, a koji su strukturirani u skladu s razvojnim fazama djece: Prvi koraci (0-3) – temeljni tečaj s kojim se počinje ova avantura, ima 8 slučajeva (dakle, traje 8 mjeseci), slijede Prvi razgovori, Prva slova, Prve odluke, Predadolescencija, Adolescencija te izrazito zanimljivi moduli Bračna ljubav I i Bračna ljubav II (ovisno o godinama bračnog staža).

Zaključno, želimo ohrabriti roditelje i osvijestiti ih da su oni najvažniji u odgoju svoje djece. Da se ne trebaju bojati, nego odgovorno pristupi toj zadaći koja je iznimno zahtjevna, ali kojoj nema cijene. Našim obiteljima se trebamo baviti, proučavati ih i razvijati. U našim obiteljima svi trebamo rasti i uživati.

Više o Obiteljskom obogaćivanju možete doznati na www.obiteljskoobogacivanje.com gdje se možete i prijaviti na tečajeve koji se održavaju u Vašem gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.