Predstavnici studenata zadovoljni pokretanjem smjene dekana Filozofskog fakulteta: Jesu li doista svi studenti za to?

foto Fah

Predstavnici studenata Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu izrazili su u petak zadovoljstvo odlukom Fakultetskog vijeća kojom je pokrenuta smjena dekana Vlatka Previšića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće je u četvrtak većinom glasova tajnim glasanjem donijelo odluku o pokretanju postupka, a glavni razlog je nezadovoljstvo većine profesora i studenata ustrajavanjem dekana na suradnji s Katoličkim bogoslovnim fakultetom (KBF), koju neki smatraju “pokušajem klerikalizacije fakulteta i smanjivanjem mogućnosti zaposlenja za brojne studente”.

Dekan Previšić ostao je nedostupan za izjavu, a član Vijeća Nikola Tomašegović kazao je da su studenti zadovoljni odlukom koja je “dobar znak da su i drugi članovi Fakultetskog vijeća suglasni sa studentskim stajalištima izrečenim davno na Studentskom zboru i na Plenumu Filozofskog fakulteta”.

Krajem travnja Plenum Filozofskog fakulteta izglasao je zahtjev za razrješenje Uprave Filozofskog Fakulteta, koju vodi dekan Vlatko Previšić, zbog “guranja ugovora s KBF-om, pri čemu mnogim postupcima blati vlastite studente i radnike, te čini štetu instituciji Filozofskog fakulteta”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovi Vijeća koji nisu studenti imali su najviše zamjerki na postupanje Previšića “prema prodekanici Branki Galić i njezinoj smjeni, kao i pitanjima ispunjavanja obaveza koje je ona imala kao prodekanica za nastavu i studente”. Također, članovi Vijeća zamjerili su “preuzimanje bivše zgrade Fonda za privatizaciju na adresi Ivana Lučića 6, u čiji ugovor nisu imali uvida, a za što postoji sumnja da ima nepovoljne odredbe po Fakultet”.

Studenti su zamjerili dekanu Previšiću iznošenje informacija o pojedinim točkama u medijima i prije nego što su bile raspravljene na sjednici Vijeća, cenzuru i nepropuštanje elektronske pošte, nepropuštanje točaka na Vijeće, opstrukciju predstavnika Studentskog zbora u Vijeću, kojima je onemogućavan pristup materijalima i zapisnicima, sprečavanje prezentiranja rezultata studentskog istraživanja o štetnom ugovoru s KBF-om itd.

Prema Statutu, postupak razrješenja može trajati najviše dva mjeseca. Statut nedovoljno opisuje takve prilike, a do sada nije bilo sličnih događaja, kaže Tomašegović. Dodaje da postupak vodi Fakultetsko vijeće, a dekan se treba očitovati o pitanjima zbog kojih je postupak razrješenja pokrenut.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konačna odluka trebala bi se, po svemu sudeći, donijeti u srpnju, jer u kolovozu nema predviđenih sjednica Fakultetskog vijeća, kazao je Tomašegović.

Podsjećamo, Plenum Filozofskog fakulteta usprotivio se izvođenju zajedničkih dvopredmetnih studija s Katoličkim bogoslovnim fakultetom zato što takvu suradnju smatra udarom na Filozofski fakultet i na cjelokupno obrazovanje.

Dekanski kolegij Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu poručio je da će taj fakultet i dalje poticati suradnju među sastavnicama Sveučilišta i studentsku mobilnost te je istaknuo kako se oštro suprostavlja akademskoj netoleranciji i diskriminaciji, posebno onim pojedincima koji ne žele nikakvu suradnju s bilo kime, pa ni s Katoličkim bogoslovnim fakultetom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Akademska solidarnost i Plenum studenata FFZG-a optuživali su dekana Vlatka Previšića da je zatražio smjenu Galić zato što je ustala protiv integracije FFZG-a i Katoličkog bogoslovnog fakulteta koju ne podržava dio studenata i dio profesora.

Plenum Filozofskog fakulteta u Zagrebu izglasao je 21. travnja nepovjerenje Upravi Filozofskog fakulteta na čelu s dekanom Vlatkom Previšićem “zbog cenzure, prisvajanja ovlasti koje mu ne pripadaju te nepoštivanja zakona i propisa”.
“Ta je odluka posljedica dugotrajnih ignoriranja studentskih zahtjeva i postupanja protivno volji i interesima studenata, ali i čitavog fakulteta”, priopćio je tada Plenum i ocijenio da je “Uprava dekana Vlatka Previšića na krajnje nedemokratski način uzela sebi za pravo arbitrarno i selektivno odlučivati o dostupnosti materijala koji će biti priloženi članovima Fakultetskog vijeća te opstruirati korištenje službenih unutarfakultetskih komunikacijskih kanala tj. službene mailing liste i web-stranice fakulteta”.

Potom je, 28. travnja, Plenum zatražio razrješenje prof. dr. sc. Vlatka Previšića s dužnosti dekana.

Dekan KBF-a, Tonči Matulić, izjavio je pak da u svojoj sveučilišnoj karijeri nije doživio da se s toliko žuči i otpora raspravlja o suradnji dvaju fakulteta.

Smatra da je tu riječ o neinformiranosti, ali ništa se ne postiže na brzinu i preko koljena. U svakom slučaju, vijest je da ugovorne suradnje dvaju fakulteta sljedeće akademske godine neće biti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dario Mican, predsjednik Studentskog zbora KBF-a, istaknuo je za Narod.hr da smatra da je ljudima već dosta takvih plenuma, netolerancije i ideoloških podjela: “Oni žele voditi rat s Katoličko bogoslovnim fakultetom. Ponavljam kako je to stvar Filozofskog fakulteta, a ne KBF-a. Nažalost, njima smeta što smo mi uopće u sastavnici Sveučilišta u Zagrebu. Oni svojim izjavama samo krše statut i zakone koje je izdala Republika Hrvatska i samo Sveučilište. KBF je otvoren za svaku suradnju i sa svim sveučilištima, pa tako i s Filozofskim fakultetom, bilo po pitanju studenata novoga smjera ili po pitanju profesorskih suradnji i projekata”, rekao je Mican za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.