Pročitajte kako su Hrvati Francuske stali u obranu Thompsonove navijačke pjesme ‘Lijepa li si’!

Foto: Fah

Predstavničko vijeće ustanova i zajednice Hrvata Francuske stalo je u obranu navijačke pjesme hrvatske reprezentacije na Europskom prvenstvu 2016. “Lijepa li si” u izvedbi Marka Perkovića Thompsona. Hrvati Francuske tako su javno odgovorili na Apel Inicijative mladih za ljudska prava, SOS Racisme i Europskog antirasističkog pokreta koji su zatražili povlačenje pjesme Lijepa li si kao pjesme hrvatske reprezentacije na EURU 2016. Hrvatski odgovor pod nazivom “Lijepa si! – “Pjesma hrvatskih navijača za Euro2016 pjeva ljepotu i ljubav – a ne mržnju ! poslan je na adresu redakcija svih važnijih francuskih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posredstvom Fenixa, odgovor Predstavničkog vijeća ustanova i zajednice Hrvata Francuske, preveden na hrvatski jezik, prenosimo u cjelosti hrvatskoj javnosti u domovini i svijetu:

“Lijepa si! – “Pjesma hrvatskih navijača za Euro 2016. pjeva ljepotu i ljubav – a ne mržnju !

U srcu neutemeljene kontroverze, pjesma “Lijepa si”, službena himna hrvatske nogometne reprezentacije, izabrana je nakon javnog natječaja u kojem je ona dobila više 80% od 27.000 glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od klevetničkih i neozbiljanih optužbi SOS Rasizms, ništa u ovoj pjesmi nije direktno ili indirektno “poticanje na mržnju”. Jednostavano čitanje stihova omogućuje da se svi uvjere da se ona ograničava na pjevajnje ljepote Hrvatske nabrajanjem popis njenih regija regija i njihovih posebnosti.

Ako se u pjesmi spominje Herceg-Bosne, tradicionalni i poetski naziv susjedne Bosne i Hercegovine, to je samo zato što su Hrvati zajedno s Bosancima i Srbima, jedan od tri konstitutivna naroda ove susjedne države i prijateljice Hrvatske. Poistovjetiti taj pojam, kao što to čini SOS Racisme, s efemernom “Hrvatskom Republikom Herceg-Bosnom” i u tome vidjeti promociju “osvajanja teritorija Bosne i Hercegovine” odražava u najboljem nerazumijevanje literature i hrvatske povijesti a u najgorem slučaju svjesnu manipulaciju u orkestrirane klevetničke svrhe.

Čini se da SOS Rasizam ponavlja one optužbe koje su već izrekla protiv te pjesme Fare udruga i koje je već 2012. godine UEFA odbacila jer nije ništa našla sporno u pjesmi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova himna hrvatskih navijača nije uopće ratoborna (čak i puno manje od ostalih himni). Je li potrebno navesti sve pjesme koje veličaju francuske provincije i pokrajine u kojima je prisutan pridjev “francusko”? Kao na primjer: “Ja ću ići vidjeti moju Normandiju”, “Prolazeći kroz Lorraine”, “Song of Africa”, “Moja kabina u Kanadi”, “Moja Tonkinese”, “Oni neće imati Alsace i Lorraine “, te mnoge druge narodne i novije melodija u kojima se spominje i slavi pripadnost ili veze i ljepote svih francuskih regija, bile one uključene ili ne u granice francuske države. Bile one dio francuske države ili u vezama s Francuskom i francuskim narodom, regije kao što su Quebec, Valonije u Belgiji i francusko govorno područje Švicarske, nema u tim pjesmama teritorijalnih pretenzija.

Pjesma hrvatskih navijača je prije svega je podsjećanje na hrvatsku himnu “Lijepa naša domovino”, koja također navodi prirodne ljepote zemlje, ali samo na jedan svečaniji način.

Kao što se vidi iz francuskog prijevoda, niže citiranog, stihovi pjesme “Lijepa si”, koja izriče ljepote Hrvatske i ljubav prema svojoj domovini, nemoguće je otkriti – kao u drugim himnama – riječ koja se može opisati kao puna mržnje, agresivna ili čak nasilje, što drsko podržava SOS Racisme, kaže se u odgovoru Predstavničkog vijeća ustanova i zajednice Hrvata Francuske kojeg zajednički potpisuju predsjednik Marc Gjidara i glavni tajnik Vlatko Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.