Hrvatski sabor se prije rasprave o samoraspuštanju u ponedjeljak minutom šutnje prisjetio nekadašnjeg vođe HSS-a Stjepana Radića i drugih HSS-ovih zastupnika, žrtava atentata u tadašnjoj jugoslavenskoj skupštini u Beogradu 20. lipnja 1928. godine.
Na današnji dan prije 88 godina Puniša Račić, zastupnik Narodne radikalne stranke i agent srpske vlade, je u tadašnjoj Narodnoj skupštini Kraljevine Jugoslavenskoj u Beogradu izvršio atentat i ubio zastupnike HSS-a Pavla Radića i Đuru Basaričeka, a ranio Ivana Pernara, Ivana Granđu i čelnika HSS-a Stjepana Radića, koji je za nešto više od mjesec dana podlegao ranama i umro.
Hrvatski je sabor prošle godine odlučio da se 20. lipnja proglasi Danom sjećanja na Stjepana Radića i lipanjske žrtve.
HSS obilježio Dan sjećanja na Stjepana Radića
Izaslanstva HSS-a, predvođena predsjednikom Krešom Beljakom, u ponedjeljak su na Mirogoju položile vijence i zapalile svijeće žrtvama atentata u beogradskoj skupštini 20. lipnja 1928. godine – utemeljiteljima stranke Stjepanu Radiću, Pavlu Radiću i Đuri Basaričeku.
Član Srpske radikalne stranke Puniša Račić, 20. lipnja 1928. u beogradskoj Skupštini ustrijelio je pet zastupnika Hrvatske seljačke stranke – Ivana Pernara, Đuru Basaričeka, Stjepana Radića, Ivana Granđu i Pavla Radića. Na mjestu su preminuli Đuro Basariček i Pavle Radić.
Predsjednik HSS-a Krešo Beljak rekao je, nakon odavanja počasti, da bi Stjepan Radić i svi hrvatski heroji HSS-a danas mogli biti primjer hrvatskim političarima kao ljudi koji su bili spremni dati život za hrvatski narod i domovinu “za razliku od svih onih političara koji su došli poslije Stjepana Radića i Vladka Mačeka nakon 1941”.
“Nažalost ta loša praksa se održala do danas”, ustvrdio je.
Kasnije popodne održat će se misa zadušnica za Stjepana Radića i lipanjske žrtve.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah