U Sofiji počeo summit SEECP-a

Sofija, 31.5.2016. - Ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač sudjeluje na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja sudionica Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP). Na sastanku, koji predstavlja dio završnih događaja bugarskog predsjedanja SEECP-om, raspravlja se o odnosima zemalja u susjedstvu te o ulozi suradnje u susjedstvu kao katalizatoru gospodarskog rasta i stabilnosti u jugoistočnoj Europi. foto HINA / MVEP / mm

Bugarski predsjednik Rosen Plevnelijev otvorio je u srijedu u Sofiji sastanak na vrhu Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP), vodećeg foruma za politički dijalog u tom dijelu Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovim sastankom na vrhu završava jednogodišnje bugarsko predsjedanje SEECP-om, a preuzima ga Hrvatska.

Kao cilj svojeg trećeg predsjedanja SEECP-om, organiziranim pod motom “SEECP – ključ za regionalnu suradnju zadnjih 20 godina”, Sofija je postavila daljnje jačanje učinkovitosti i vidljivosti procesa kao vodećeg političkog foruma u jugoistočnoj Europi i čimbenika sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta.

Bugarska SEECP, koji je pokrenut na njezinu inicijativu, smatra jednim od najvećih postignuća svoje vanjske politike u zadnja dva desetljeća na području multilateralne suradnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fokus bugarskog predsjedanja bio je na tri područja – poticanju razvoja prometne i energetske infrastrukture u jugoistočnoj Europi, promicanju medijskih sloboda i slobode izražavanja te suradnje u rješavanju migrantske krize.

Ministri vanjskih poslova SEECP-a potpisali su na neformalnom sastanku u veljači, na inicijativu Sofije, deklaraciju o izazovima migrantske krize u kojoj su istaknuli važnost suradnje i solidarnosti u njezinu rješavanju.

Na sastanku sudjeluju šefovi država i vlada i ministri vanjskih poslova Albanije, BiH, Grčke, Kosova, Makedonije, Moldavije, Crne Gore, Rumunjske, Slovenije, Srbije i Turske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsku predstavlja ministar vanjskih poslova i europskih integracija Miro Kovač, koji će u idućih godinu dana obnašati dužnost predsjedatelja SEECP-a.

Među sudionicima skupa su i glavni tajnik OESS-a Lamberto Zannier te glavni tajnik Vijeća za regionalnu suradnju (RCC), operativnog tijela SEECP-a, Goran Svilanović.

Europsku komisiju predstavlja Angelina Eichhorst, direktorica za zapadnu Europu, zapadni Balkan i Tursku pri Europskoj službi za vanjsko djelovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionici će razgovarati o daljnjem jačanju suradnje u jugoistočnoj Europi i izazovima s kojima se suočavaju, s posebnim naglaskom na migrantsku krizu i njezinim implikacijama za sigurnost.

Važne teme razgovora bit će i promicanje prometne i energetske povezanosti jugoistočne Europe te euroatlantske integracije.

Sastanak se sastoji od dvije plenarne sjednice. Na prvoj govore će održati bugarski predsjednik Rosen Plevnelijev, albanski predsjednik Bujar Nishani, koji je predsjedao SEECP-om prije Bugarske, te hrvatski ministar vanjskih poslova Miro Kovač.

Govorit će i moldavski predsjednik Nikolae Timofti, crnogorski predsjednik Filip Vujanović, kosovski predsjednik Hashim Thaci, predsjedatelj predsjedništva BiH Bakir Izetbegovic, makedonski predsjednik Gjorge Ivanov i rumunjski premijer Dacian Ciolos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na drugoj plenarnoj sjednici sudjeluju, među ostalima, i slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, grčki ministar vanjskih poslova Nikolaos Kotzias te zamjenik turskog ministra vanjskih poslova Ali Naci Koru.

Summit se održava u Sofia Tech Parku, prvom znanstveno-tehnološkom parku na Balkanu, otvorenom potkraj 2015. uz potporu EU-a.

Skup prati više od 180 novinara iz 10 zemalja.

Forum će usvojiti deklaraciju u povodu 20. godišnjice pokretanja SEECP-a.

Tim povodom organizirana je i fotografska izložba o dosadašnjim postignućima SEECP-a.

Proces suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP – South-East European Cooperation Proces) pokrenut je 1996. u Sofiji na bugarsku inicijativu u cilju jačanja političke, gospodarske i sigurnosne suradnje država sudionica i promicanja njihove europske perspektive.

Posebna značajka SEECP-a je da je to jedini politički forum koji je nastao na poticaj same jugoistočne Europe, a ne drugih međunarodnih organizacija ili država.

Hrvatska sudjeluje u aktivnostima SEECP-a u statusu promatrača od 1997., a punopravna sudionica je od 22. listopada 2004. godine.

SEECP se danas, zajedno sa svojim operativnim tijelom, Vijećem za regionalnu suradnju (RCC), smatra najuspješnijom inicijativom te vrste u jugoistočnoj Europi.

SEECP je neinstitucionalizirana struktura, što znači da nema svoj proračun, stalno sjedište ni administraciju. Suradnja se temelji na multilateralnom formalnom i neformalnom dijalogu.

Aktivnosti koordinira jednogodišnje rotirajuće predsjedništvo. Glavni politički forum i tijelo koje donosi odluke je godišnji summit šefova država i vlada, a odluke se odnose konsezusom.

SEECP od 2007. ima i parlamentarnu dimenziju.

Hrvatska je već predsjedala SEECP-om 2006./2007. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.