Nažalost nerijetko smo spremni podcjenjivati većinu toga što djeca rade pripisujući to dječjoj zaigranosti, pretjeranoj mašti, za koju mi “kao odrasli ljudi nemamo puno vremena”, to je ono što je velika greška, jer djeca svojom aktivnošću ne pokazuju samo svoj smisao za igru te ne pokazuju samo svoje trenutno raspoloženje nego i inteligenciju.
Istraživači pratili inteligenciju i razvoj djeteta
Tako je i kada crtaju, što djeca inače vole, pogotovo u ranom djetinjstvu. Istraživanja pokazuju da detalji dječjih skica kada crtaju neke osobe puno govore o dječjoj inteligenciji, prenosi znanstveni časopis “Psychological Science”,
Istraživanje pokazuje da način na koji četverogodišnjaci crtaju ljude govori puno o razini njihove inteligencije i to ne samo kao djeteta nego i u budućnosti, kad djete odraste. Naime, predviđanje inteligencije može se protegnuti i do ranih tinejdžerskih godina, dakle, od četvrte godine života pa do 14-15 godine starosti djeteta.
Što nam dječji crteži govore?
Tim znanstvenika sa Kraljevskog sveučilišta u Londonu istraživao je 7.752 para identičnih i neidentičnih četverogodišnjih blizanaca promatrajući njihove crteže. Svaki od crteža znanstvenici su ocjenjivali prema ljestvici od 0 do 12, na osnovu detalja kao što su noge, ruke, lice donosili su zaključke. Djeca su podvrgnuta testovima neverbalne i verbalne inteligencije. Nakon što su djeca napunila 14 godina ponovno su testirana, utvrđeno je da su ona djeca čiji su crteži bili detaljniji s četiri godine života bili inteligentniji deset godina kasnije.
Jednako tako utvrđeno je da su crteži identičnih blizanaca puno sličniji nego onih neidentičnih što ukazuje na genetsku povezanost. Znanstvenici upozoravaju da ovaj mehanizam još uvijek nije dovoljno ispitan.
Znanstvenici poručuju roditeljima da nemaju razloga za brigu
Znanstvenici na kraju dodaju da se djecu može naučiti kako bi pazila na detalje dok crtaju ili kako da drže olovku tijekom crtanja, ukratko, tvrde znanstvenici da roditelji ne bi trebali previše strahovati ukoliko njihovo dijete ne crta možda nešto bolje od drugog djeteta.
Naime, znanstvenici iz dječjih crteža mogu predvidjeti inteligenciju, međutim, sposobnost crtanja ne određuje samu inteligenciju, na koju u konačnici utječe bezbroj čimbenika, od genetskih do čimbenika vezanih uz okoliš i uvjete u kojima samo dijete žive. No, to su tek neki od mnogih važnijih čimbenika.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Psychological Science
Photo: Korean Resource Center/Flickr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.