“Jako je važno što se sve skupa pokrenulo i sad očekujemo brzu reakciju. Pokušat će se uključiti sve slavonske županije da financiranjem sudjeluju. Nas je jedino strah da će se sve to odužiti. Podržavamo i jako nam je drago što je do svega toga došlo, no mi se nadamo da će se što prije krenuti u realizaciju”, pojasnila je naš portal Daliborka Pavošević, majka djeteta s autizmom, članica udruge roditelja okupljenih u Udruzi “Dar” iz Osijeka koji su javno progovorili o problemu s kojim se bore godinama – Centar za autizam koji je prijeko potreban i u Osijeku.
Vijećnici osječkog gradskog vijeća su jučer jednoglasno donijeli zaključak o pokretanju inicijative za osnivanje Centra za autizam. Kako stoji u zaključku, ovom se inicijativom “stvaraju uvjeti za ranu dijagnostiku, ranu intervenciju, rješavanje problema djece predškolskog i školskog uzrasta, rješavanje skrbi i rehabilitaciju odraslih osoba s autizmom te osnivanje stacionarnog odjela za krizna stanja”. Istodobno se pozivaju gradovi, općine i županije s područja Slavonije i Baranje, nadležna ministarstva i ustanove da se – i financijski – uključe u ostvarenje ovog projekta.
“Deset godina smo pokušavali na sve načine, no dok to nismo izašli u javnost s našim problemom, ništa se nije pomaknulo s mrtve točke. Nadamo se da će naš grad i županije puno više sudjelovati te veću pozornost posvetiti ovom problemu. Ne želimo polovična rješenja, nego jedno pravo i konkretno”, naglasila je te dodala: “Ovo je tek početak. Još je mnogo izazova pred nama da bismo dobili ono što želimo, Centar za autizam – pod time podrazumijevamo ranu dijagnostiku i intervenciju, sustavno rješavanje osnovnoškolske i srednjoškolske dobi. Također, prostor nakon 21. godine života – vrstu dnevnoga centra te centar za krizna stanja”.
Na sastanku koji je održan prošli tjedan razgovarali su s predstavnicima iz Ministarstva socijalne politike i mladih, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te s gradonačelnikom Osijeka, Ivanom Vrkićem.
Vrkić je predložio da se donese odluku o dogradnji Centra za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark” s 425 metara četvornih novog prostora u sklopu kojeg bi bio centar za autizam. Istaknuo je kako se vrijednost investicije procjenjuje na četiri milijuna kuna, bez opreme, a Gradska uprava, uz izgradnju novog prostora, spremna je iz proračuna izdvojiti još dva milijuna kuna.
Jedan djelić nadograđene škole ne može zadovoljiti naše potrebe
Pavošević smatra kako se moraju pokriti sve potrebe djece ne samo u Osijeku, nego u cijeloj Slavoniji jer je sustavni problem što sva djeca moraju radi uspostavljanja dijagnoze ići u Zagrebu.
“Jedan djelić nadograđene škole ne može zadovoljiti naše potrebe koji je sada u planu. Ne bismo htjeli da se na sva zvona najavljuje Centar za autizam, a da dobijemo samo dio planirane nadogradnje škole. Ako su svi vijećnici grada Osijeka jednoglasno prihvatili tu inicijativu, mi očekujemo kvalitetno i sustavno rješenje koje će zadovoljiti potrebe ne samo u ovoj situaciji, već i ono što dolazi s godinama”, naglasila je dodavši kako bi prvi korak bila dijagnostika i rana intervencija da se s djeca u razdoblju prije polaska u školu već tri godina sustavno radi te kako bi ih se moglo uključivati u redovne škole, ako je to moguće.
“Uvijek će postojati djeca koja baš moraju imati svoj prostor – nisu sva djeca s autizmom sposobna za integraciju. Ne mogu se svi uključiti u redovne škole, redovne vrtiće. Naravno da rad s njima od rođenja, ako se dijagnoza rano utvrdi, onda se može puno ranije raditi s djecom, no uvijek će biti onih kojima će sustavno trebati posebna skrb koja će biti isključivo za njih”, zaključila je.