Sturridge i Vardy donijeli preokret i pobjedu Englezima

AppleMark

Nogometaši Engleske ostvarili su prvu pobjedu na Europskom nogometnom prvenstvu u Francuskoj zahvaljujući pričuvnom napadačkom dvojcu Jamieju Vardyju i Danielu Sturridgeu, koje je izbornik Roy Hodgson ubacio u drugom poluvremenu, a ovi mu uzvratili pogocima u pobjedi 2-1 (0-1) nad Walesom.

Bio je to još jedan dvoboj u kojem je favorit, u ovom slučaju Engleska, morao do posljednjih minuta dvoboja strahovati hoće li osvojiti sva tri boda, ili će se defenzivno orijentirani autsajder, u ovom slučaju Wales, uspjeti obraniti i osvojiti vrijedan bod. No, potez koji je na poluvremenu povukao iskusni Roy Hodgson pokazao se dobitnim za englesku reprezentaciju koja je veliki odmor dočekala u rezultatskom zaostatku.

U takvu ih je poziciju gurnuo najbolji nogometaš Walesa Gareth Bale, još jednim dalekometnim projektilom iz slobodnog udarca. Priliku mu je u 42. minuti dao Wayne Rooney koji je skrivio slobodni udarac na više od 30 metara od engleskih vrata, bitno dalje nego što je lopta bila kad je Bale u 1. kolu uhvatio slovačkog vratara na krivoj nozi. No, zvijezdu Real Madrida to nije smetalo. Namjestio je loptu, prebacio živi zid, a njegov je udarac bio dovoljno snažan da je engleski vratar Joe Hart uspio samo skrenuti loptu u mrežu, iako se ispružio koliko je dug.

Velšani su u se u drugom poluvremenu odlučili braniti stečenu prednost, a Hodgson je osjetio potrebu osvježiti svoju napadačku formaciju pa je umjesto prilično sterilnih Kanea i Sterlinga ubacio Vardyja i Sturridgea. Već u 56. minuti njegov se potez pokazao odličnim. Najbolji strijelac engleskog prvaka Leicester Cityja postigao izjednačujući pogodak, nakon što mu je stoper Walesa Ashley Williams servirao loptu glavom u neposrednoj blizini vrata, a Vardy samo proslijedio loptu u mrežu. Velšani su tražili zaleđe, ali o tome nema govora, jer je asistent za pogodak došao iz njihove reprezentacije.

Englezi su i dalje dominirali travnjakom u Lensu, a momčad Chrisa Colemana odlučila je braniti i bod. Od tog ih je cilja dijelila samo jedna minuta dodanog vremena njemačkog suca Felixa Brycha, kad im je koncentracija popustila. Daniel Sturridge se uspio probiti na svega par metara od vrata te uputiti udarac koji ni branič Walesa, ni vratar Hennessey nisu uspjeli zaustaviti.

Kako su ispustili pobjedu protiv Rusije, Englezi su se domogli tri boda protiv Walesa i zasjeli na vrh ljestvice skupine B s četiri boda, jednim više od Walesa i Slovačke. U posljednjem kolu Englezima će za prolaz biti dovoljan i bod u srazu sa Slovacima, 20. lipnja u Saint-Etienneu (21 sat), a bod će vjerojatno biti dovoljan i Walesu protiv Rusije u Toulouseu, kako bi se debitant na Euru našao u osmini finala, ako nikako drugačije, kao jedna od najbolje četiri trećeplasirane momčadi. Rusima je za taj domet nužna pobjeda.

ENGLESKA – WALES 2-1 (0-1)

LENS, stadion Bollaert-Delelis; gledatelja: 35.000. Sudac: Felix Brych (Njemačka).

Strijelci: 0-1 Bale (42), 1-1 Vardy (56), 2-1 Sturridge (90+2)

Žuti kartoni: – / Davies

Crveni kartoni: –

ENGLESKA: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Rooney – Lallana (od 73. Rashford), Kane (od 46. Vardy), Sterling (od 46. Sturridge).

WALES: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor – Ramsey, Allen, Ledley (od 67. Edwards) – Robson-Kanu (od 72. J. Williams), Bale.