Neizostavan dio božićnog vremena su i božićne pjesme koje ovom vremenu daju poseban ugođaj slavlja i radosti. Mnogim božićnim tradicijskim pjesmama učili su nas bake i djedovi i Božić bez njih je nezamisliv. Posebne su po mnogočemu, a mnoge od njih nastajale su stoljećima dok nisu dobile svoj današnji oblik.
Jedna od najstarijih hrvatskih božićnih napjeva je u “U to vrijeme godišta”, a prema starom čakavskom obliku “U se vrime godišča”. Pjesma je djelo nepoznatog autora. Ishodište ima u napjevu “In hoc ani circulo” iz repertoara Sv. Martiala iz 11. st. srednjovjekovne škole sa sjedištem u opatiji sv. Martiala u francuskom gradu Limogesu. U ovoj pjesmi Isusovo rođenje opisuje se kronološki, a pjeva se uz jezične prilagodbe od srednjega vijeka do danas, u mnogo lokalnih varijacija te velik broj zabilježenih i nezabilježenih napjeva po cijeloj Hrvatskoj.
Uz nju, jedan od najstarijih i najpoznatijih hrvatskih narativnih božićnih napjeva je “Narodi nam se kralj nebeski”. Potječe iz sjevernohrvatskog područja iz 13. st., a sačuvana je u mlađim prijepisima – “Prekomurskoj pjesmarici iz 1593”.
“Kyrie/Christe, eleison”, u prijevodu (“Gospodine/Kriste, smiluj se”). Napjev je nastao na području Međimurja, a potječe iz 19. stoljeća. Autorom se smatra kotoripski orguljaš Janko (Januš) Kollay. Njegov sin Ambroz popijevku bilježi u svoju rukopisnu pjesmaricu “Popevke Bosichne Ambrosiussa Kollay 1835.”
Pjesma “Svim na zemlji” parafraza je svečanog hvalospjeva stare Crkve Slava Bogu na visini. Naviješta radosni mir na zemlji, mir koji je poslan s neba, izriče poruku radosti i potiče na odricanje od grijeha te budi u čovjeku zahvalnost Bogu što je poslao svoga Sina na zemlju. Preuzeta iz “Napivi bogoljubnih cérkvenih pisamah, Budim 1850.”, crkvene pjesmarice za liturgijsku glazbu.
Jedna od čudesnih, svečanijih i ljepših napjeva gdje ne manjka radosti “Veselje ti navješćujem”. Nadahnuta Lukinim evanđeljem 2,10-11: Ne bojte se! Evo javljam vam blagovijest, veliku radost za sav narod! Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj – Krist, Gospodin. Opisuje romantičan i idiličan odnos majke i djeteta, snažna majčinska ljubav koja mu pjeva slatku uspavanku. Preuzeta iz zbirke Đ. Vejkovića, 1807., u harmonizaciji F. Dugana.
*Izvor: Konferencija viših redovnickih poglavara i poglavarica Bosne i Hercegovine, Ruža s. Domagoja Ljubičić: Božićne crkvene pučke popijevke
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.