Kako djetetu olakšati prilagodbu na dolazak novorođenčeta?

Foto: Pixabay

Imati više djece znači imati više smijeha u kući, više ruku za zagrljaje, više toplih pogleda, ali i više izazova poput neprospavanih noći, svih mogući dječjih zahtjeva i naravno rivalstva i ljubomore među djecom. U ovom posljednjem potrebno je možda najviše mudrosti i pažnje. Kako postići i održati da se sva djeca doživljavaju jednako važna, vrijedna, mažena i pažena te kako im pomoći da se i međusobno prihvaćaju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neminovno je da će se s dolaskom nove bebe u obitelj starije dijete osjećati zapostavljeno jer će beba zahtijevati veću brigu od njega i time zaokupiti više vaše pozornosti. U starijem djetetu to će izazvati osjećaje povrijeđenosti, ljutnje i ljubomore. U pozadini se krije strah od odbacivanja.

Važna je dobra priprema na promjenu

Od velike je važnosti i dobra priprema na dolazak bebe. Npr. lutka u obliku bebe s priborom ”za vježbu” razveseljava gotovo svu djecu. Osim toga, pričajte o bebi koja dolazi, ali realno i istinito, objašnjavajući kako ona nije super društvo za igru, nego gladuš u pelenama koji često plače. Ako zajedno sa starijim djetetom odabirete stvari i igračke za bebu, ono će se osjećati važno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izdvajajte vrijeme samo za vas dvoje

Ono što će mu pomoći (i vama olakšati) je da mu pričajte o prvim danima njegova života, koliko je bilo nježno, slatko i bespomoćno te kako su mu se svi divili kao pravom malom čudu. Izazovite u njemu zaštitničke osjećaje prema mlađem djetetu. Dodijelite mu manje zadatke u njezi maloga brace ili seke. Primjerice, neka vam dodaje pelenu i kremu prilikom previjanja, ili neka zabavlja bebu pjevanjem ili pričom.

Ako primijetite da je dijete nesigurno ili nesretno kada vidi da je mlađi brat glavna tema razgovora, uzmite ga k sebi u krilo, pomazite ga i pričajte s njim. Kada svi ostali budu zao­kupljeni mlađim djetetom, vi se posvetite starijem. Ako budete redovito izdvajali vrijeme samo za vas dvoje, dijete neće biti u prilici osjećati se nesretnim i zanemarenim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podijelite nove uloge

Napokon, neka i tata dobije novu ulogu: dok je beba još na putu, on npr. može početi kupati dijete, čitati priče za laku noć, voditi ga u vrtić… Osim tate, dobro je imati još neku osobu, baku ili djeda, prijatelje, susjede, tko može brzo uskočiti u pomoć i na koga će se dijete moći osloniti kad mu je potrebna utjeha, šetnja, odlazak u park… I zapamtite, djeca istodobno mogu podnijeti samo jednu veliku veliku promjenu. Ako će to biti dolazak bebe, nastojte da selidba ili početak vrtića ne bude u približno isto vrijeme.

U svakom slučaju, uvijek dopustite djetetu da imenuje i izrazi svoje osjećaje i uvažavajte ga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I vi ste bitni

Dodajmo i to da ima psihologa koji tvrde kako nije toliko bitno je li dijete rođeno kao prvo, drugo, treće… već da je bitan odnos roditelja i djece te braće i sestara međusobno. A velika je vjerojatnost da će svi zajedno uživati u toplini, ljubavi i radosti u obitelji koju zajedno grade, ako su roditelji svjesne osobe i pažljivo vode računa o djeci i sebi samima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.