Kako se riješiti traume iz djetinjstva?

Foto: Photosecrets

 Bez obzira na to jeste li svjedočili ili doživjeli traumu u djetinjstvu, kada odrastete u traumatizirajućem okruženju, vjerojatno ćete kao odrasla osoba osjećati posljedice traume koje će ujedno utjecati na vaše postupke i ponašanje u odrasloj dobi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaka doživljena trauma rezultira mnoštvom različitih vrsta emocija koje, ako ih ne obradimo u trenutku kada se trauma dogodi, ostaju zaglavljene i potisnute u našem umu i tijelu. Na taj način trauma postaje rana koja s vremenom ne zacjeljuje već se produbljuje. Iako bi neki mogli ovo demantirati i pozvati se na onu „vrijeme liječi sve rane“, istina zapravo i jest da vrijeme liječi rane, ali stvar je vrlo jednostavna – ako svoju ranu nikada niste očistili i dezinficirali, teško je da će proći sama od sebe.

Zdrav način rješavanja i obrađivanja negativnih i uznemirujućih emocija uzrokovanih traumama (npr. ljutnje, tuge, srama ili straha) najvažniji je proces za ozdravljenje. To bi ujedno značilo da je najzdraviji odgovor na emocionalne rane u djetinjstvu nažalost i najrjeđi – kada se trauma prvi put dogodi, važno je prepoznati povredu koju je nanijela našoj osobnosti, osjetiti prirodne emocije koje slijede u tim trenucima i shvatiti da povreda uzrokovana traumom ne govori ništa o nama osobno te joj upravo zbog toga ne pripisujemo negativno značenje i ostavljamo je u prošlosti.

Međutim, pošto su emocije poput ljutnje i tuge bolne, a plakanje i suočavanje s drugima često nije društveno prihvatljivo i stvara pritisak, navedeni proces rješavanja traume nije automatski. Upravo zbog toga ljudi češće odlučuju potisnuti svoje emocije umjesto da ih osjete i na zdrav način obrade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djetetu je taj postupak još teži, a trauma na njega ostavlja još trajnije posljedice koje, prenošenjem u odraslu dob, utječu na sve njegove bliske odnose, zdravstveno stanje, poslovne prilike itd. Nažalost, to traje toliko dugo dok se trauma ne obradi i ne riješi na zdrav način.

Cijeli članak pročitajte na Krenizdravo.hr.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.