Komunistička Kina: Od prisile na pobačaj do zabrane

kina
Foto: GettyImages

Kina će smanjiti broj pobačaja učinjenih u “nemedicinske svrhe”, objavila je
komunistička kineska vlada u sklopu novoobjavljenih smjernica, donosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državno vijeće priopćilo je kako će donijeti mjere kako bi se smanjio broj neželjenih trudnoća i kako bi se muškarci potaknuli na “dijeljenje odgovornosti” u njihovom sprječavanju. Vlasti imaju za cilj poboljšati spolni odgoj i osnažiti planiranje obitelji nakon poroda i u slučaju pobačaja.

“Temeljnu nacionalnu politiku ravnopravnosti spolova i davanja prioriteta osnivanju obitelji potrebno je temeljito provoditi,” rekao je Huang Xiaowei, zamjenik ravnatelja Nacionalnog radnog odbora za žene i djecu.

Kina je već donijela stroge mjere usmjerene na sprječavanje pobačaja uzrokovanih spolnom selektivnošću, koje su kritizirani zbog utjecaja na neravnopravnosti spolova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon godina pokušaja ograničavanja porasta stanovništva, Peking najavljuje politiku usmjerenu na poticanje većih obitelji.

Još je u lipnju ove godine najavljeno da će se omogućiti svim parovima da umjesto dvoje imaju troje djece, dok se također planiraju uvesti odredbe koje bi trebale smanjiti financijsko opterećenje odgoja djece.

Ne može se sa sigurnošću utvrditi jesu li nove mjere donesene kao odgovor na opadajući kineski natalitet koji su politički instituti i politolozi identificirali kao jedan od glavnih izazova socijalne politike u nadolazećim desetljećima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Kina i dalje najmnogoljudnija nacija na svijetu, posljednji popis stanovništva pokazao je da je rast stanovništva od 2011. do 2020. bio najsporiji još od 1950-ih. U roku od nekoliko godina očekuje se opadanje broja stanovnika​​. Podaci Nacionalnog zdravstvenog povjerenstva pokazali su da je između 2014. i 2018. prosječno provedeno 9,7 milijuna pobačaja godišnje, što je porast od oko 51% u odnosu na prosjek od 2009. do 2013. godine čak unatoč ublažavanju politika planiranja obitelji u 2015. godini kada je dopušteno svakoj obitelji imati dvoje djece.

Podaci ne navode koliko je pobačaja bilo medicinski uzrokovano.

* prijevod s engleskoga: Domagoj Beg

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.