Ponedjeljak, 12 svibnja, 2025
17.7 C
Zagreb
Pratite nas:
DVODNEVNI PREGOVORI

SAD i Kina postigli dogovor: ‘Želimo vidjeti otvaranje američkom poslovanju’

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki ministar financija Scott Bessent u nedjelju je izvijestio o „značajnom napretku” u pregovorima SAD-a s kineskim najvišim ekonomskim dužnosnicima s ciljem smanjenja napetosti u štetnom trgovinskom ratu, ali nije otkrio pojedinosti dogovora postignutog nakon dvodnevnih pregovora u Ženevi.

> SAD i Kina pregovaraju u Ženevi

Bessent je novinarima rekao da će pojedinosti biti objavljene u ponedjeljak te da je američki predsjednik Donald Trump u potpunosti upoznat s rezultatima „produktivnih razgovora”. Vijest donosi Reuters.

SAD i ‘žilavi pregovarači’

Američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer, koji je sudjelovao u pregovorima zajedno s Bessentom, kineskim potpredsjednikom vlade He Lifengom i dvojicom kineskih zamjenika ministara, opisao je zaključak kao „sporazum koji smo postigli s našim kineskim partnerima” i koji će pomoći u smanjenju američkog globalnog trgovinskog deficita u robi od 1,2 bilijuna dolara.

„I kao što je ministar istaknuo, bila su to vrlo konstruktivna dva dana. Važno je razumjeti koliko smo brzo uspjeli postići dogovor, što možda pokazuje da razlike nisu bile tako velike kao što se mislilo,” rekao je Greer, dodajući da su kineski dužnosnici bili „žilavi pregovarači.”

Sastanak je bio prvi susret licem u lice između Bessenta, Greera i Hea otkako su dvije najveće svjetske ekonomije uvele carine veće od 100% na robu jedna drugoj.

> Trumpov tim skeptičan oko brzog završetka rata u Ukrajini; Kina spremna za pregovore sa SAD-om

Slijede novi trgovinski sporazumi SAD-a s drugim zemljama

Iako je Bessent izjavio da su bilateralne carine previsoke i da ih je potrebno smanjiti kao dio poteza za deeskalaciju, nije iznio nikakve pojedinosti o dogovorenim smanjenjima te nije odgovarao na pitanja novinara.

Ranije je ekonomski savjetnik Bijele kuće Kevin Hassett rekao da su Kinezi „vrlo, vrlo zainteresirani” za sudjelovanje u pregovorima i za uravnoteženje trgovinskih odnosa sa SAD-om.

Hassett je također rekao za Fox News da bi novi trgovinski sporazumi s drugim zemljama mogli uslijediti već ovog tjedna.

Tijekom noći, Trump je dao pozitivan osvrt na pregovore, rekavši da su dvije strane postigle „potpuni reset… na prijateljski, ali konstruktivan način.”

> Kina poručuje SAD-u: ‘Ukinite sve jednostrane carine ako želite pregovore’

Trump: Postignut je veliki napredak

„Vrlo dobar sastanak danas s Kinom, u Švicarskoj. Mnogo toga je raspravljeno, puno toga dogovoreno,” objavio je Trump na svojoj platformi Truth Social.

„Želimo vidjeti, za dobrobit i Kine i SAD-a, otvaranje Kine američkom poslovanju. POSTIGNUT JE VELIKI NAPREDAK!!!” dodao je Trump, ne ulazeći u pojedinosti o napretku.

Govoreći u emisiji „Sunday Morning Futures” na Fox Newsu s Marijom Bartiromo, Hassett je rekao da je Peking željan ponovno uspostaviti trgovinske odnose sa SAD-om. „Čini se da su Kinezi vrlo, vrlo spremni na suradnju i normalizaciju odnosa,” rekao je Hassett.

Dodao je i da bi nova priopćenja o trgovinskim sporazumima mogla uskoro uslijediti, nakon prošlotjedne objave dogovora s Ujedinjenim Kraljevstvom. Rekao je da ga je ministar trgovine Howard Lutnick informirao o dvadesetak sporazuma koji su u pripremi u suradnji s američkim trgovinskim predstavnikom Greerom. „Svi oni donekle nalikuju dogovoru s Ujedinjenim Kraljevstvom, ali svaki je izrađen po mjeri,” rekao je Hassett.

> Trump i Starmer postigli dogovor o trgovinskom sporazumu

Washington nastoji smanjiti svoj trgovinski deficit u robi s Pekingom

Pregovarački timovi sastali su se u ograđenoj vili švicarskog veleposlanika pri Ujedinjenim narodima, s pogledom na Ženevsko jezero, u zelenom predgrađu Colognyja.

Neutralna Švicarska odabrana je kao mjesto održavanja pregovora nakon inicijativa švicarskih političara tijekom nedavnih posjeta Kini i SAD-u.

Washington nastoji smanjiti svoj trgovinski deficit u robi s Pekingom, koji iznosi 295 milijardi dolara, te uvjeriti Kinu da se odrekne, kako to Sjedinjene Države tvrde, merkantilističkog ekonomskog modela i da više doprinosi globalnoj potrošnji — promjena koja bi zahtijevala politički osjetljive unutarnje reforme.

> Krhko primirje između Indije i Pakistana, Trump nudi veću diplomatsku podršku

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/Reuters

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci