Što je zajedničko Ronaldu Reaganu i Margaret Thatcher? Osim zavidne političke karijere, nažalost i oboljenje zvano Dupuytrenova kontraktura.
Dupuytrenova kontraktura nosi zanimljivo ime, a dobila ga je po Dr. Dupuytrenu koji je bio francuski kirurg, koji je prvi prepoznao i opisao ovakvo oboljenje. Iako možda zbog neobičnog naziva djeluje kao rijetka bolest, zapravo zahvaća 6% populacije žena te 9% populacije muškaraca, kako je pokazalo jedno norveško istraživanje.
Ukoliko sumnjate da i sami imate Dupuytrenovu kontrakturu, kod kuće možete odraditi nekoliko testova. Primjerice, pokušajte poleći ruku na stol s dlanom prema dolje. Ukoliko vam je to otežano te ste svakako primijetili i druge simptome poput pojave čvorića na ruci ili savijanja prstiju – svakako se obratite u polikliniku Kvaternik te zatražite konzultacije.
No idemo najprije saznati o kakvom se oboljenju točno radi.
Dupuytrenova kontraktura
Iako se radi o uglavnom bezbolnom stanju, Dupuytrenova kontraktura često zapravo započinje manjim kvržicama na malom prstu, koje s vremenom može obuhvatiti i prstenjak, a nerijetko i ostatak prstiju. Ovo oboljenje često je uzrokovano genetičkom predispozicijom, takozvanim „vikinškim genom“, budući da od Dupuytrenove kontrakture često obolijevaju osobe čije je podrijetlo sa sjevera Europe.
Glavna karakteristika ove bolesti su prsti koji se povlače prema dlanu te bolesnicima time otežavaju funkcioniranje u svakodnevici, budući da s vremenom postane teško primjerice staviti rukavice na ruke, staviti ruku u džep ili umiti se.
U tom slučaju, svakako se preporučuje tretirati ovo oboljenje, no budući da se radi o genetičkom oboljenju, moguće je da će se isto stanje vratiti. U svakom slučaju, preporuka je ojačati prste i njihovu funkcionalnost.
Dijagnoza
Ovo oboljenje može se ustanoviti pregledom šake te testiranjem fleksibilnosti i osjeta u prstima. Osim toga, stručni će liječnik testirati i snagu stiska ruke te pincetnog hvata.
Nakon toga, najčešća je praksa izmjeriti i zabilježiti mjesta čvorića te zadebljane trake tkiva na ruci. Vaš će liječnik tijekom vremena pratiti koliko su se prsti savili u odnosu na početno stanje te vam na osnovu toga i predložiti adekvatnu metodu liječenja.
Metode liječenja
Postoji više metoda za liječenje Dupuytrenove kontrakture. Ovisno o stupnju oboljenja, stručni liječnici iz Poliklinike Kvaternik olakšat će vam život s tim oboljenjem.
Injekcija steroida
Ova metoda može vam olakšati bol, ukoliko je čvorić bolan. Također, injekcija steroida može usporiti oboljenje.
Injekcija enzima
Uz injekciju enzima dolazi do ubrizgavanje enzima u zahvaćeno tkivo. Ova metoda djeluje tako da enzim otapa čvoriće koji su nastali.
Aponteurotomija iglom
U ovom slučaju liječnik će iglom slomiti tkivo. Radi se o manje invazivnom postupku koji omogućuje učinak od otprilike dvije godine.
Operacija
Liječnici svojim pacijentima predlažu operativni zahvat ako se radi o progresivnom slučaju. Ova metoda možda je invazivna, no pruža najdulji učinak.
Rizične skupine
Kako smo već saznali, zbog takozvanog vikinškog gena, osobe sa sjevera Europe ili skandinavskog podrijetla više su podložni ovom genetičkom oboljenju. Osim toga, osobe muškog spola te osobe srednje životne dobi češće obolijevaju od Dupuytrenove kontrakture.
Osim toga, takve kontrakture mogu biti posljedica uzimanja lijekova za epilepsiju. Također, prekomjerni unos alkohola, kao i prekomjerno pušenje cigareta čine vas više podložnim za ovo oboljenje.
Izvor: narod.hr