Anketa koju je naručio BBC potaknula je apele ministru zdravstva da prisilni pobačaj tretira kao brigu za javno zdravlje. Anketa o reproduktivnoj prisili, koju je ranije ove godine proveo Savanta ComRes, otkrila je da je 15 posto žena u Velikoj Britaniji u dobi od 18 do 44 godine bilo suočeno s pritiskom da pobace svoje nerođeno dijete iako to nisu željele.
Također je navedeno da se pet posto suočilo s fizičkim nasiljem s namjerom izazivanja pobačaja.
Kao odgovor na to, Društvo za zaštitu nerođene djece (SPUC) pokrenulo je peticiju kojom poziva ministra zdravlja da istraži prisilu na pobačaj, javlja The christian institute.
‘Obiteljsko zlostavljanje’
U peticiji stoji: ‘Ovi podaci su šokantni – i pokazuju da je prisila u odlukama o pobačaju hitna i neposredna prijetnja zdravlju i dobrobiti žena, te je često neprepoznati oblik obiteljskog zlostavljanja.
Pozivamo ministra zdravstva da hitno naruči istraživanje prisili na pobačaj, te da na taj način prizna prisilni pobačaj kao prioritet za napredovanje zdravstvene i socijalne politike.’
>Eugenički pobačaji i prenatalni testovi: FDA upozorila na visok postotak lažnih rezultata
Voditeljica SPUC-a za javnu politiku Alithea Williams rekla je: ‘Otkako je izrečena presuda u predmetu Roe protiv Wadea, pravo žene na izbor bila je vruća tema.
Međutim, nešto o čemu mnogi zagovornici pobačaja ne žele govoriti jest da za mnoge žene pobačaj uopće nije izbor’.
>Američki komičar u svom Netflix showu: ‘Pobačaj se može usporediti s rođendanskom tortom’
Prisilni abortus
2014. britanska majka pakistanskog podrijetla otkrila je za The Independent da je imala dva pobačaja jer njezin suprug nije želio djevojčice.
Rekla je da je bila ‘stvarno, jako sretna’ kada su joj rekli da je njezino nerođeno dijete djevojčica, ali njezin suprug nije dijelio njezinu radost i par je dogovorio abortus.
Iako nije željela pobačaj, osjećala je da ne može sama donijeti odluku te da bi njezin suprug, da je drugačije odabrala, ‘prekinuo trudnoću’.
Tekst se nastavlja ispod oglasa