Google, reagirajući na nova pravila EU o objavljivanju sadržaja na internetu, pokreće u pet članica Unije kampanju protiv dezinformacija.
Tvrtka je najavila tu kampanju uoči europskih izbora i nakon najave novih i strožih pravila za sadržaje na internetu, objavio je HRT pozivajući se na Hinu.
Građani EU-a birat će u lipnju novi Europski parlament, a zastupnici strahuju da bi širenje dezinformacija na internetu moglo utjecati na birače.
S druge strane, kritičari europskog establishmenta pribojavaju se da do građana neće doći stvarne informacije o političkim sadržajima i ključnim političkim pitanjima.
Lažne informacije kao rizik za javnu sigurnost
Francuska, Poljska i Njemačka optužile su Rusiju da je uspostavila razrađenu mrežu web stranica za širenje proruske propagande.
>Američki znanstvenik tvrdi da Google već godinama određuju ishode izbora
Nova europska pravila o digitalnim uslugama, koja stupaju na snagu ovaj tjedan, zahtijevat će od velikih internetskih platforma i tražilica da učine više u borbi protiv nezakonitog sadržaja i rizika za javnu sigurnost.
Od ovog proljeća, Googleova interna jedinica Jigsaw koja se bavi prijetnjama društvima, pokrenut će seriju animiranih oglasa na platformama kao što su TikTok i YouTube u pet članica EU-a: Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i Poljskoj. Ti oglasi bit će prevedeni na sva 24 službena jezika Europske unije.
Gledatelje oglasa na YouTube-u zamolit će se da ispune kratki upitnik s višestrukim odgovorima, osmišljen kako bi procijenili što su naučili o dezinformacijama.
“Prebunking je jedina tehnika, barem prema tome što sam vidjela, koja jednako učinkovito funkcionira u cijelom političkom spektru”, rekla je Beth Goldberg, voditeljica istraživanja u Jigsawu. “Prebunking” je izraz koji se koristi kao opis suzbijanja dezinformacija.
>‘Kum umjetne inteligencije’ Hinton dao otkaz u Googleu: Neke opasnosti su zastrašujuće za ljude
“Druge mjere za kontrolu dezinformacija poput provjere činjenica mogu prodonijeti polarizaciji, jer dolaze nakon što se informacija već proširi”, dodala je.
Istraga koju je u siječnju proveo EEAS (Služba za vanjsko djelovanje Europske unije) otkrila je 750 incidenata vezanih uz pogrešne informacije koje su namjerno širili strani akteri, od kojih su mnogi podržavali rusku invaziju na Ukrajinu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.