Site icon narod.hr

Mađarska jedina zemlja u EU s povećanjem stope nataliteta

mađarska

Izvor: iStock by Getty images

Posljednjih petnaest godina zapadne zemlje bilježe značajan pad stope nataliteta, a kao rješenje pribjegavaju masovnim migracijama. Među zemljama G7 najvišu stopu pada nataliteta ima Ujedinjeno Kraljevstvo. Ni ostale zemlje G7 ne stoje dobro i u stalnom su padu, pa čak i Italija usprkos naporima premijerke Meloni. Mađarska je jedina zemlja koja bilježi povećanje stope nataliteta i to zbog uspješnih demografskih mjera koje već godinama provodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UK najgore stoji kad je u pitanju stopa nataliteta

Prema analizi ljevičarskog Centra za progresivnu politiku (CPP), Ujedinjeno Kraljevstvo je od 2010. godine doživjelo pad stope plodnosti od 18,8%. Ovo je najgori rezultat od svih zemalja G7, među kojima su Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Velika Britanija i SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj trend izaziva zabrinutost o budućem demografskom i gospodarskom krajoliku zemlje, budući da će sve veći broj umirovljenika na kraju nadmašiti radno sposobne pojedince. Iza UK slijedi Italija s drugim najvećim padom stope plodnosti, dok su Sjedinjene Države, Kanada, Francuska i Japan također zabilježile pad, iako u manjoj mjeri.

Sve u svemu, mnoge razvijene zemlje suočavaju se sa sličnim izazovima. Kako stopa plodnosti opada, tako pada i potencijal za održivu zamjenu stanovništva. Ovo bi moglo dovesti do ozbiljnih gospodarskih i društvenih posljedica. Upravo je ova činjenica korištena kao razlog ne samo za dopuštanje, već i za poticanje masovne migracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Demografski kolaps: Mlade osloboditi poreznih davanja ako se odluče na zasnivanje obitelji i rađanje djece

Pad stope plodnosti u zapadnim zemljama i zamjena stanovništva

Diljem svijeta brojne razvijene zemlje bore se s padom nataliteta. Italija je 2022. godine zabilježila manje od 400.000 rođenih – što je najmanji broj od ujedinjenja zemlje 1861. Plodnost Italije pala je na 1,24, što je jedno od najnižih među zemljama OECD-a. Talijanska premijerka Giorgia Meloni obećala je riješiti ovu “demografsku krizu” novom politikom usmjerenom na povećanje nataliteta. No do sada nije polučila značajne rezultate.

Njemačka također bilježi rekordno nisku stopu nataliteta, a 2022. bilježi najnižu stopu u desetljeću od 1,46 djece po ženi. Povećanje stanovništva u zemlji danas se prvenstveno pripisuje imigraciji, a ne prirodnom porastu rađanja, s neto migracijom koja je 2022. dosegnula rekordnu vrijednost svih vremena od 1,5 milijuna. Diljem sjeverne Europe očiti su slični trendovi: Danska, Norveška i Švedska sve su iskusile značajan pad nataliteta u 2022.

Ni Francuska, povijesno jedna od plodnijih zemalja Europe, nije imuna na ove trendove. U prvom kvartalu 2023. stope rađanja u Francuskoj pale su na najnižu razinu s padom od 7% u usporedbi s razinama prije pandemije. Stručnjaci iz francuskog INED-a pripisali su pad dugoročnom silaznom trendu. Iako su primijetili da je stopa plodnosti u Francuskoj i dalje viša nego u mnogim drugim europskim zemljama, na oko 1,8 djece po ženi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Koliko je Hrvatska u 30 godina izgubila stanovnika, a koliko druge europske države

Mađarska je jedina zemlja s porastom stope plodnosti

Jedna europska zemlja koja je preokrenula trend je Mađarska, gdje je stopa plodnosti porasla s 1,2 u 2010. na 1,6 u 2021. Rezultat je to uvođenja politika usmjerenih na povećanje plodnosti — kao održive alternative uvozu migranata.

Mađarska vlada uvela je niz mjera usmjerenih na poticanje obitelji da imaju više djece. To uključuje Family Housing Allowance Program (CSOK), koji nudi znatnu financijsku potporu obiteljima koje kupuju nekretninu. Porezne olakšice još su jedan kamen temeljac mađarskog pristupa: majke s četvero ili više djece doživotno su oslobođene poreza na dohodak. Nove inicijative uvedene prošli mjesec omogućuju bračnim parovima pristup kreditima s niskim kamatama, s povećanjem iznosa na temelju broja djece koju imaju.

>Plenković u osam godina nije uveo niti jednu učinkovitu demografsku mjeru: Evo što bi trebao kopirati od Mađarske

Mađarska vlada povezala je ove beneficije s brakom, što je rezultiralo značajnim povećanjem stope braka i stope plodnosti, piše The European Conservative.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč nekim kritikama, Mađarska je zabilježila najveći porast nataliteta u EU u posljednjem desetljeću. Dok se pravi dugoročni učinak tek treba vidjeti. Iskustvo Mađarske trebalo bi biti primjer Ujedinjenom Kraljevstvu i drugim državama po pitanju rješavanja problema stope nataliteta – umjesto da se oslanjaju samo na imigraciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version