Koliko je Hrvatska u 30 godina izgubila stanovnika, a koliko druge europske države

stanovnika
Photo: Marko Picek/PIXSELL

U posljednjih 30 godina, broj stanovnika Hrvatske manji je za 16 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na infografici vidi se kretanje rasta ili pada broja stanovnika u europskim državama. Osim Hrvatske, velik pad vidljiv je u zemljama istočne Europe.

Usporedbe radi, u Turskoj je broj stanovnika u zadnjih 30 godina povećan za 49 posto, Irskoj 47 posto, Španjolskoj 23 posto, Švicarskoj 16 posto, Sloveniji šest…

>Demografski slom nacionalni je problem broj 1: Što u izbornim programima predlažu političke stranke?

Osim Hrvatske, broj stanovnika je pao u Mađarskoj i to za sedam posto, BiH za 19 posto, Bugarskoj za 24 posto, Rumunjskoj za 16, Srbiji za 14 posto…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatska posljednjih godina ubrzano demografski propada, posebice otkako smo 2013. ušli u Europsku uniju. Neefikasna demografska politika koju provodi Andrej Plenković koji je posljednjih osam godina na vlasti rezultira i činjenicom, da osim snažnog iseljavanja, bilježimo i rekordno mali broj rođenih naspram umrlih.

>Šipić: Za rješenje demografskog problema nisu dovoljne samo ekonomske mjere

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u prošloj godini od 555 gradova i općina u Hrvatskoj tek je šest gradova i 37 općina imalo pozitivan prirodni prirast, tj. više rođenih nego umrlih.

Više rođenih nego umrlih bilo je u gradovima Dugo Selo, Popovača, Imotski, Metković, Sinj i Solin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svim županijama prirodni prirast bio je negativan, a najveći negativni prirodni prirast bio je u Primorsko-goranskoj županiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.