Američki predsjednik Donald Trump i njegov tim ranije su najavili su kako će od 1. veljače stupiti na snagu carine Meksiku, Kanadi i Kini. Kao glavni razlozi navedeni su nekontrolirana migracija i fentanil. Te su države upravo poduzele protumjere.
> Bijela kuća: Od 1. veljače na snazi američke carine Meksiku, Kanadi i Kini
Peking će osporiti carine predsjednika Donalda Trumpa pred Svjetskom trgovinskom organizacijom. Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum u subotu je naredila protucarine kao odgovor na odluku SAD-a da uvede carine od 25 posto na svu robu koja dolazi iz Meksika. Kanadski premijer Justin Trudeau izjavio je u subotu da će Kanada uvesti 25 posto carine na 155 milijardi kanadskih dolara (106,5 milijardi američkih dolara) vrijednosti američke robe kao odgovor na američke carine.
> Trump o odnosu s Rusijom: ‘Vode se razgovori’
Kina: Carine krše pravila međunarodne trgovine
Kinesko ministarstvo trgovine navelo je u priopćenju da Trumpov potez “ozbiljno krši” pravila međunarodne trgovine. Poziva SAD da se “uključi u iskreni dijalog i ojača suradnju”.
Najoštriji odgovor Kine u nedjelju bio je oko fentanila. Administracija Trumpova prethodnika Joea Bidena također je pozivala Peking da obustavi isporuke kemikalija potrebnih za proizvodnju te droge.
– Fentanil je američki problem. Priopćilo je kratko kinesko ministarstvo vanjskih poslova. Kineska strana provodi opsežnu suradnju u borbi protiv narkotika sa Sjedinjenim Državama i postigla je izvanredne rezultate, naveli su u priopćenju.
> Volkswagen na prekretnici: Ugrožavaju ga Kina i loše odluke, a Trump ih želi na američkom tlu
Meksiko: Prisiljeni smo odgovoriti istom mjerom
U podužem postu na X-u, Sheinbaum je izjavila da je njezina vlada tražila dijalog, a ne sukob sa sjevernim susjedom. Meksiko je sada prisiljen odgovoriti istom mjerom.
– Naložila sam svom ministru gospodarstva da provede plan B na kojem smo radili, a koji uključuje carinske i necarinske mjere u obrani interesa Meksika. Sheinbaum nije ulazila u detalje o tome na koju će američku robu ciljati njezina vlada.
Sjedinjene Države daleko su najvažnije inozemno tržište Meksika, dok je Meksiko 2023. prestigao Kinu i postao glavno odredište za izvoz iz SAD-a.
Meksiko je, prema upućenim izvorima, pripremao moguće uzvratne carine u rasponu od 5 do 20 posto na svinjetinu, sir, svježe proizvode, kao i na čelik i aluminij iz SAD-a. Automobilska industrija bi u početku bila izuzeta.
Izvoz SAD-a u Meksiko iznosio je više od 322 milijarde dolara u 2023. godini. S druge strane, SAD je uvezao meksičkih proizvoda u vrijednosti više od 475 milijardi dolara.
Sheinbaum je u svom postu također odbacila kao “klevetu” tvrdnju Bijele kuće da su narko-karteli u savezu s meksičkom vladom. To je tvrdnja koju je koristila administracija predsjednika Donalda Trumpa kako bi objasnila zašto je uvela carine, tvrdi meksička predsjednica.
> Teksas zaustavio Bidena u prodaji materijala za zid na granici s Meksikom
Kanada: Carine će naštetiti Sjedinjenim Državama
Carine na 30 milijardi kanadskih dolara stupit će na snagu u utorak, dok će za preostalih 125 milijardi biti uvedene u roku od 21 dan. Izjavio je to Trudeau na konferenciji za novinare.
Upozorio je da će te carine naštetiti Sjedinjenim Državama, dugogodišnjem savezniku. Pozvao je Kanađane da kupuju kanadske proizvode i odmaraju u domovini umjesto u SAD-u.
Dodao je da se razmatraju i neke netarifne mjere, uključujući one povezane s ključnim mineralima, nabavom energije i drugim partnerstvima. Vijest prenosi HRT.
> Trudeau zbog carina prijeti Trumpu: Odmah ćemo odgovoriti
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/HRT vijesti
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.