Petak, 24 siječnja, 2025
5.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Nakon što je godinama puštala ilegalne migrante u zemlju Švedska prestigla i Hrvatsku po stopi nezaposlenosti

Podijeli

Stopa nezaposlenosti u Švedskoj nezaustavljivo raste i sada je jedna od najviših u Europskoj uniji, usprkos obećanju premijera Stefana Löfvena da će ju smanjiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nove brojke Eurostata otkrivaju da je ta zemlja sada na 24. mjestu od 28 zemalja članica EU-a po nivou nezaposlenosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Löfven je 2013. godine za cilj postavio da Švedska ima najnižu stopu nezaposlenosti u cijeloj EU do 2020. godine. Kako se ta godina brzo približava, nezaposlenost u zemlji sada je blizu razinama Francuske, Španjolske i Grčke, od kojih posljednja godinama bilježi sistemsku nezaposlenost, prenosi Expressen. U Švedskoj je stopa nezaposlenosti 7 % dok je u primjerice u Hrvatskoj 6,9 %.

Najmanju stopu nezaposlenosti bilježe Češka, Njemačka, Malta, Poljska i Mađarska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Expressen napominje da je migracijska kriza 2015. igrala značajan čimbenik u porastu nezaposlenosti. Statistički podatci dosljedno otkrivaju da je među imigrantima u prosjeku znatno viša stopa nezaposlenosti nego među Šveđanima.

Integracija migranata na švedsko tržište rada teče sporo, a trošak smještaja velikog broja nezaposlenih migranata dovodi mnoge lokalne općine u opasnost od financijske krize. Neki su čak otvoreno govorili o potencijalnom bankrotu.

Općina Filipstad je primjerice javnosti obznanila kako im treba pomoć nacionalne vlade zbog velikog priljeva migranta koji su stvorili problem pokrivanja troškova. Općina je također napomenula da su i mnogi stanovnici napustili to područje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Expressen

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci