Što o obrazovanju možemo naučiti od Finske, tema je konferencije koja se održava na Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta.
Finska je uzor svim zemljama koje žele unaprijediti svoj obrazovni sustav. U svoju reformu krenuli su još davnih 1970-ih, a finski princip okrenut je učeničkoj individualnosti, a učitelji su među od najcjenjenijim zanimanjima.
Sve o finskim iskustvima iz prve ruke se moglo saznati u emisiji Hrvatska uživo HRT-a, u kojoj su gostovali Timo Rajakangas, veleposlanik Finske u RH i Marjaana Manninen, savjetnica za obrazovanje u Nacionalnom odboru za školstvo Republike Finske.
Manninen je rekla da je u finskom obrazovnom sustavu u samom središtu učenje, a ne rezultati i svatko ima mogućnost učiti i do maksimuma razviti svoje sposobnosti i vještine.
“Nova kurikularna reforma najavljena je kao radikalna. Njezin cilj je unapređenje nastavnih metoda i načina učenja. Okoliš za učenje treba nadahnuti učenike, a učenici ga trebaju sami osmisliti. Treba naučiti učiti”, naglasila je.
Rajakangas je rekao daje u Finskoj obrazovanje jedan od glavnih faktora uspješnosti zemlje i da su profesori i učitelji jako cijenjeni. “Mi smo mala zemlja, kao i Hrvatska, pa nam je svaka osoba važna. Ni najslabiji učenici ne ostaju po strani”, naglasio je finski veleposlanik.
Finski obrazovni sustav nije sklon toliko ispitivanju kroz testove niti zadaćama, a nema ni državne mature.
“Naglasak je na učenju – i to profesori procjenjuju. Ocjenjivanje kreće između trećeg i devetog razreda, ovisno o tome kako je odredila nadležna općina”, rekla je Manninen.
“Iako moramo pripremiti učenike za tržište rada, finski studenti kao i u drugim zemljama studiraju ono što ih zanima. Mislim da je to dobro jer će onda i biti dobri u tome”, rekao je Rajakangas.
Manninen je dodala da i u Finskoj postoji sve veći broj učenika koji ne mogu odmah poslije studija naći posao u struci, no oni nakon studija nisu gotovi i dalje se moraju usavršavati. Zaključila je da je cijena obrazovnog sustava niska u odnosu na druge zemlje, a rezultati su vrlo dobri.
Izvor: narod.hr/hrt.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.