Poljska konzervativna vlada izvijestila je u ponedjeljak navečer da će nastaviti svoju reformu pravosuđa unatoč vetu koji je uložio predsjednik Andrzej Duda.
“Nećemo popustiti pred pritiscima ulice i stranih zemalja”, istaknula je predsjednica vlade Beata Szydlo na televiziji. Usto je izrazila žaljenje što predsjednička zabrana “usporava” reformu i “možda nije razumljiva onima koji očekuju ‘dobre promjene'”, što je bio slogan njezine stranke Pravo i pravda (PiS) na zadnjim izborima.
Veto “shvaćaju kao poticaj oni koji se bore za očuvanje nepravednog sustava, sustava velikih i malih zloporaba i pritiska na mnoge časne građane”, rekla je.
Szydlo je reagirala na zabranu koju je predsjednik u ponedjeljak ujutro stavio na Zakon o vrhovnom sudu i na Zakon o državnom pravosudnom vijeću, što je iznenadilo PiS, kojega je Duda bio član.
Oba teksta daju veću ulogu parlamentu, dakle političkoj većini i ministru pravosuđa, u imenovanju sudaca.
Kritičari tvrde da ta dva zakona potkopavaju neovisnost poljskog sudstva. PiS njihovo donošenje opravdava potrebom da se pravosudni sustav racionalizira i da se suzbije korupcija sudačke “kaste”.
Poljska javna televizija je odmah nakon njezina govora objavila službenu izjavu predsjednika Dude koji je opetovao da je pravosudna reforma nužna, ali da mora biti u skladu s ustavom.
Duda je u obrazloženju svoje odluke rekao da ne želi dati preveliku ulogu državnom odvjetniku koji istodobno obnaša i dužnost ministra pravosuđa.
“Nije u našoj tradiciji da se državni odvjetnik može miješati u rad vrhovnog suda”, što predviđa predloženi zakon, istaknuo je poljski predsjednik.
“Ova reforma neće ojačati osjećaj pravde u društvu”, rekao je Duda, zaključivši da se “ti zakoni moraju popraviti”.
Katolička crkva koja je dosad šutjela, “zahvalila” je predsjedniku na njegovoj inicijativi, u izjavi nadbiskupa Stanislawa Gadeckog, predsjednika Poljske biskupske konferencije.
Glasnogovornik glavnog tajnika Vijeća Europe Thornbjorna Jaglanda izrazio je u Strasbourgu zadovoljstvo Dudinim vetom.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: hina/em
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.