Slovenski parlament u utorak je sa 72 glasa za i 12 protiv ratificirao pristupni protokol Sjeverne Makedonije za pridruživanje NATO savezu.
Za ratifikaciju su glasovali zastupnici velike većine stranaka koji su buduće pristupanje Makedonije NATO savezu ocijenili doprinosom stabilnosti te države, cijele regije Zapadnog Balkana, ali i Europe u cjelini. Protiv ratifikacije izjasnili su se samo zastupnici Ljevice (L), radikalne lijeve stranke koja podržava samo neke poteze i programe vlade Marjana Šarca, ali ne i njenu vanjsku politiku, osobito kad je riječ o sigurnosti i suradnji u okviru NATO saveza, a protiv su glasovali i nacionalistički zastupnici Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmage jelinčiča.
Odluku slovenskog parlamenta pozdravio je predsjednik makedonskog Sobranja Talat Xhaferi koji se nalazi u službenom posjetu Ljubljani, a koji se u ponedjeljak i utorak sastao s državnim vrhom Slovenije.
U obraćanju zastupnicima u slovenskom parlamentu Xhaferi im se zahvalio im što je Slovenija kao druga članica NATO saveza ratificirala protokol koji će stupiti na snagu 15 dana nakon objavljivanja u Službenom listu.
Ministar vanjskih poslova Miro Cerar izjavio je da njegova država brzom ratifikacijom pristupnog protokola Sjeverne Makedonije želi budućoj članici NATO saveza poslati jaku poruku potpore.
Prije toga Cerar je nakon susreta s Xhaferijem rekao da mu je čestitao što je Makedonija prilikom rješavanja spora s Grčkom oko imena države djelovala proaktivno i “pokazala odgovornost”.
Potpis Prespanskog sporazuma kojim je spor s Grčkom riješen i njegova implementacija bili su “povijesna odluka” koja “može biti uzor cijeloj regiji”, kazao je tom prilikom Cerar.
Izvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.