Poljska ne može prihvatiti migrante prema kvotama Europske unije nakon terorističkih napada u Parizu u petak, izjavio je u subotu novoimenovani poljski ministar za europske poslove Konrad Szymanski(Pravo i pravda).
U komentaru objavljenom na novinskom portalu wPolityce.pl Szymanski je rekao da se njegova dolazeća vlada nije složila s obvezom Poljske da prihvati određeni broj migranata u sklopu njihove relokacije prema kvotama unutar EU-a te da sada, “suočeni s tragičnim događajima u Parizu, mi ne vidimo političke mogućnosti da to provedemo”.
Nakon napada na Pariz nije jedini koji se pita je li tragedija bila povezana s priljevom sirijskih migranata u zemlju, ali je Poljska prva zemlja koja je izrazila zabrinutost nakon napada i odlučila nešto napraviti po tom pitanju.
Problem je što je Europska unija nedavno dogovorila plan za kretanje oko 160 tisuća migranata koji su trenutno smješteni u Grčkoj i Italiji kako bi se taj teret pravednije raspodijelio na 28 zemalja članica u Europskoj uniji. U to vrijeme stranka Pravo i pravda je bila u opoziciji i kritizirala ovu odluku.
Što je Šengen?
Jedan od kamena temeljaca projekta europske integracije je ono što se zove schengensko područje – blok zemalja sastavljen od gotovo svih članica Europske unije, te koje omogućuje kretanje između zemalja bez putovnice. Čak i više od zajedničke valute ono je pokazatelj projekta ujedinjenja. Možete sjesti na vlak iz Pariza u Bruxelles bez da prolazite osiguranu granicu. Kao da se krećete po jednoj velikoj zemlji u kojoj govore različitim jezicima od grada do grada. Schengenski prostor u mnogo čemu funkcionira kao područje jedne države, s tradicionalnim kontrolama za one koji ulaze i izlaze iz područja, ali bez unutarnjih graničnih kontrola.
Istovremeno, svaka europska zemlja ima suverenitet u području nacionalne sigurnosti. No, kako se kretanje osoba s mjesta na mjesto počinje sve više gledati kao sigurnosni problem, politika schengena postaje upitna i poljski potez je samo jedan u nizu. Austrija je nedavno počela ograđivati granicu sa Slovenijom, a nakon napada svoje granice je zatvorila i Francuska.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: fah