Ponedjeljak, 3 ožujka, 2025
2.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Teški razgovori u Europi o migrantskoj strategiji

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka i Francuska predložile su da se graničnoj službi EU-a daju veće ovlasti, barem u teoriji, kako bi bez odobrenja Atene mogla patrolirali njezinim granicama, što ukazuje na zauzimanje tvrđeg stajališta u rješavanju migrantske krize u Europi.

Taj prijedlog, koji je prošlog tjedna poslan Europskoj komisiji, a koji je Reuters vidio u utorak, odnosio bi se na sve članice EU-a, a ne samo na Grčku. Motiviran je frustracijom što je nesposobnost Grčke da sama kontrolira dolazak migranata morskim putem izložila riziku schengenski sustav.

Čelnici EU-a, koji pokušavaju usuglasiti stavove dok su istovremeno suočeni s golemim pritiskom domaće javnosti, o krizi će ponovno razgovarati na summitu 17. prosinca. Diplomati očekuju da će vladama i migrantima uputiti poziv da se ponašaju u skladu s politikom zacrtanom u Bruxellesu.

U nacrtu zaključaka summita spominje se “hitno” uklanjanje nedostataka u kontroli granice i “mjere koje će obeshrabriti odbijanje registracije” imigranata, što su u rječniku EU-a izrazi koji zapravo znače upotrebu sile i uhićenja.

Intenziviraju se i razgovori o “europeizaciji” obrane granica. “Frontex bi u iznimnim slučajevima mogao na granice rasporediti timove za brzo djelovanje, po svom vlastitom nahođenju i prema vlastitoj odgovornosti”, napisali su njemački i francuski ministar unutarnjih poslova Thomas De Maiziere i Bernard Cazeneuve Europskoj komisiji prošlog četvrtka. Frontex je agencija EU-a koja koordinira upravljanje granicama, ali joj je za djelovanje potreban poziv neke članice Unije.

Europska komisija će idućeg tjedna vjerojatno odobriti taj plan, rekao je dužnosnik EU-a, kao dio paketa mjera koji uključuje novu Agenciju za europske granice i obalnu stražu, a koja se može rasporediti bez poziva određene države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci