Tijekom probnog rada centra Marišćina obrađeno 5000 tona otpada

Samobor, 09.09.2015 - Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajloviæ i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku uèinkovitost Sven Müller obišli su radove na sanaciji odlagališta otpada "Trebež" kod Samobora. Vrijednost projekta je oko 96 milijuna kuna, a sredstva su u 100 posto iznosu osigurana iz EU fondova i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku uèinkovitost. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

U Županijskom centru za gospodarenje otpadom Marišćina od početka probnog rada prije više od četiri mjeseca obrađeno je oko 5000 tona otpada, iz kojega su izdvojene vrijedne sirovine poput plastike i metala, a proizvodi se i gorivo iz otpada, priopćeno je u srijedu iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Centar Marišćina obišli su danas predstavnici ministarstva, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Hrvatske agencije za okoliš.

Savjetnica ministra za projekte gospodarenja otpadom Irena Relić tom je prigodom kazala da je riječ o prvom izgrađenom centru u Hrvatskoj u kojemu se po visokim ekološkim standardima otpad dodatno obrađuje i razvrstava. Time ne samo da čuvamo okoliš i omogućujemo sanaciju i zatvaranje postojećih odlagališta, nego i razvoj gospodarstva, kazala je navodeći da će u centru biti 57, a sada je zaposlena 21 osoba.

Marišćina je prvi izgrađeni centar za gospodarenje otpadom u Hrvatskoj, a vrijedan je 277 milijuna kuna, od čega je 70 posto sufinancirala EU, a ostatak Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i jedinice lokalne samouprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U njemu će se obrađivati otpad iz Primorsko-goranske županije u kojoj živi 296.195 stanovnika.

Otpad se u centru isušuje, usitni, a potom se iz njega izdvajaju sirovine koje se ponovno mogu koristiti u industriji. U sadašnjoj fazi probnog rada iz otpada je, primjerice, izdvojeno 322,5 tona plastike.

Otvaranje centra Marišćina očekuje se do proljeća 2016., a njegov rad omogućit će sanaciju i zatvaranje osam odlagališta otpada u Primorsko-goranskoj županiji u roku od godine dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Time će se zaokružiti uspostava cjelovitog sustava gospodarenja otpadom koja počiva na tri stupa: razvrstavanju otpada, izgradnji centara za gospodarenje otpadom i sanacijama svih odlagališta, navodi se u priopćenju.

Iz ministarstva još ističu da će u Hrvatskoj ukupno biti izgrađeno 13 centara za gospodarenje otpadom te da je, osim Marišćine, izgrađen i centar za gospodarenje otpadom Kaštijun u Istarskoj županiji, vrijedan 266 milijuna kuna, u kojemu je započeo „hladni“ probni rad. Za još tri centra su u tijeku natječaji za izvođače radova, a za ostale je u tijeku izrada dokumentacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.