Maksimir bi mogao biti među najskupljima. Pokazuje to usporedba cijene izgradnje nekih stadiona koji su napravljeni u zadnjih desetak godina u Europi.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević nekoliko puta je ponavljao kako će grad osigurati zemljište za gradnju novog Dinamovog stadiona, a kako će se izgradnja financirati iz drugih izvora, ali sada se čini kako to ipak tako neće biti.
Naime, stadion će ipak financirati država i Grad, u omjeru 50:50, a cijena izgradnje bi, kako je doznao Jutarnji list, trebala iznositi 295 milijuna eura. Od toga 174 milijuna stajao bi sam stadion, a ostatak popratni sadržaji.
Koliko košta Maksimir?
Ispada kako će stadion koštati 4975 eura po stolcu na predviđeni kapacitet od 35.000 mjesta. I sve to nakon što je cijena obnove stadiona u Kranjčevićevoj s 20 milijuna narasla na 35 milijuna eura. Po usporedbama cijene izgradnje nekih stadiona koji su napravljeni u zadnjih desetak godina u Europi, novi stadion Dinama bit će među najskupljima.
Autori studije koja je prihvaćena usporedili su stadion Dinama s onima u Linzu, Freiburgu, Bordeauxu i Bratislavi. Prosječna cijena stolca bila im je 3902 eura, više nego tisuću eura jeftinije nego što će Hrvatska i Zagreb platiti. Stadion u Linzu, Raiffeisen Arena, izgrađen je 2023. godine ima 19 tisuća mjesta, došao je 65 milijuna eura ili 3421 euro po sjedalici.
Najskuplja gradnja u Engleskoj
U Tirani, Arena Kombëtare, izgrađena je 2019. godine, ima 22.500 mjesta došla je 85 milijuna eura ili 3778 eura po sjedalici. Stadion u Bratislavi izgrađen je 2019. godine, ima 22.500 mjesta i došao je 98,5 milijuna eura što je 4377 eura po sjedalici. Najskuplji su bili stadioni u Engleskoj. Evertonov Liverpoolu izgrađen ove godine ima 53.000 mjesta, došao je 906 milijuna eura.
> Poznati svi detalji: Maksimir će imati kapacitet od 33 do 35 tisuća
To iznosi vrtoglavih 14.150 eura po sjedalici, a Tottenhamov 2019. godine za 63.000 mjesta, za 1,15 milijardi eura, odnosno 18.253 eura po sjedalici. Grad Zagreb se u međuvremenu oglasio i demantirao navode oko cijene stadiona. “Radi se o studiji koja je završena prije gotovo godinu dana i koju je Grad Zagreb naručio kako bi ispitao model javno-privatnog partnerstva i upravo se zbog nalaza studije od tog modela odustalo jer bi povrat investicije bio tek 2066. godine”, napisali su.
Dodaju kako je studija trebala ispitati model prema kojem bi privatni investitor privatnim kapitalom izgradio stadion od 35.000 mjesta čiji je trošak procijenjen na 174 milijuna eura. “Budući da je studija pokazala da bi investitor imao povrat investicije tek za 38 godina uz znatne rizike komercijalnih prihoda vezane uz stadion odustalo se od ovog modela. To znači da ukupna kapitalna investicija neće biti 295 milijuna eura jer se niti neće graditi trgovački centar i veliki hotel”, zaključili su.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Sportske novosti
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.